Zakończenie postępowania upadłościowego po zaspokojeniu wszystkich wierzycieli nie stanowi podstawy do wykreślenia go z rejestru dłużników niewypłacalnych.
Na wniosek Władysława P., prowadzącego działalność gospodarczą, zostało wszczęte postępowanie upadłościowe zakończone wydaniem postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Na tej podstawie został on wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych, zgodnie z art. 55 ust. 1 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 168, poz. 1186 ze zm.).
W trakcie postępowania obejmującego likwidację majątku wykonano ostateczny plan podziału i zaspokojono wszystkich wierzycieli. Po zakończeniu postępowania wobec Władysława P. nie orzeczono zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Ponieważ jednak wpis w rejestrze nadal figurował, wystąpił do sądu rejestrowego o jego wykreślenie.
Sąd I instancji oddalił wniosek. Stwierdził, że podstawą wpisu był art. 55 ust. 1 ustawy (wpisu dokonuje się z urzędu), a wykreślić można wtedy, gdy zostaną spełnione przesłanki z art. 59 ust. 1 lub 2 ustawy. Nie wymienia się tam jednak przesłanki zakończenia postępowania.
Władysław P. odwołał się, a przy rozpatrywaniu apelacji sąd uznał, że w sprawie występuje zagadnienie prawne, które powinien rozstrzygnąć Sąd Najwyższy. Chodzi o to, czy wydanie postanowienia o zakończeniu postępowania obejmującego likwidację majątku dłużnika, w wyniku którego zaspokojeni zostali wszyscy wierzyciele, jest podstawą do wykreślenia z rejestru dłużników niewypłacalnych na podstawie art. 59 ust. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.
W uzasadnieniu sąd zwrócił uwagę, że z dosłownego brzmienia art. 59 ust. 1 i 2 wynika, że gdy wydane zostaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości osoby fizycznej wpis w rejestrze dłużników niewypłacalnych ulega wykreśleniu z urzędu w razie uchylenia lub zmiany tego postanowienia.
Dlatego wykładnia językowa nie daje podstaw do wykreślenia na podstawie postanowienia o zakończeniu postępowania upadłościowego także wtedy, gdy w jego wyniku zostali zaspokojeni wszyscy wierzyciele. Jednak wątpliwości zrodziły się w związku z uchwałą SN z 16 marca 2007 r. (III CZP 9/07), z której wynika, że postanowienie o wyjawienie majątku stanowi podstawę do wykreślenia dłużnika z rejestru dłużników niewypłacalnych.
SN podkreślił w niej, że postępowanie rejestrowe ma charakter sformalizowany, ale zwrócił także uwagę na funkcję, jaką pełni taki rejestr. Dlatego sąd pytający zastanawia się, czy w takich okolicznościach, jak w tej sprawie zachodzą podstawy do ochrony uczestników obrotu gospodarczego przed skutkami prowadzenia interesów z dłużnikiem, który zaspokoił wszystkich wierzycieli.
W odpowiedzi SN podjął następującą uchwałę: Postanowienie o zakończeniu postępowania upadłościowego, wydane po zaspokojeniu przez dłużnika wszystkich wierzycieli, nie stanowi podstawy do wykreślenia go z rejestru dłużników niewypłacalnych.
Sygn. akt III CZP 46/09
PODSTAWY WYKREŚLENIA Z REJESTRU
Z art. 59 ust. 1 i 2 ustawy o KRS wynika, że sąd rejestrowy z urzędu wykreśla wpisy z rejestru dłużników niewypłacalnych w razie uchylenia lub zmiany postanowienia, na którego podstawie wpisy były dokonane, gdy uchylono orzeczenie o ogłoszeniu upadłości, albo na wniosek osoby wpisanej do rejestru dłużników niewypłacalnych, gdy tytuł wykonawczy, który stanowił podstawę wpisu, został prawomocnym orzeczeniem sądu pozbawiony wykonalności.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama