Do tej pory dwa kluby w Polsce zdecydowały się na wprowadzenie nowej praktyki. Osoby czy też agencje fotograficzne, które będą chciały robić zdjęcia podczas meczów rozgrywanych na stadionach Wisły Kraków i GKS Katowice będą musiały zobowiązać się, iż oddadzą tym klubom po pięć zdjęć zrobionych w tracie rozgrywanego meczu.

Niezadowolenia z powodu wprowadzenia takich ograniczeń nie kryją fotoreporterzy, którzy uważają, iż ktoś próbuje zawłaszczyć ich pracę. Przekonują, iż takie działania są bezprawne i niestosowane na świecie.

Kluby odpowiadają, iż chcą wyeliminować ze stadionów te osoby, które zakładają stronę i udają agencję fotograficzne, a tak naprawdę robią zdjęcia na własne potrzeby.

Agencje i fotoreporterzy oddadzą po 5 zdjęć klubom 

W przypadku Wisły Kraków dotyczy to tylko agencji fotograficznych – przed każdym spotkaniem zawierana ma być z nimi umowa. „W zamian za możliwość ubiegania się o akredytację wyrażają Państwo zgodę na przekazanie bezpłatnie pięciu zdjęć z każdego meczu, na którym jest obecny Państwa przedstawiciel, Wiśle Kraków SA do marketingowego wykorzystania" – pisze w liście do agencji biuro prasowe Wisły. Jeśli agencja nie zgadza się na takie zasady, nie ma prawa nawet ubiegać się o akredytację.

W GKS Katowice restrykcje obowiązują agencje fotograficzne, fotoreporterów indywidualnych i fotoreporterów portali internetowych.