"Postawienie Wojciecha Jasińskiego przed TS nie ma żadnego uzasadnienia" - oceniła dziś wiceszefowa PiS Aleksandra Natalli-Świat.

Na konferencji prasowej w Sejmie Natalli-Świat zwróciła uwagę, że do 12 września, kiedy to polski rząd ma przedstawić Komisji Europejskiej plan prywatyzacji polskich stoczni, pozostało niewiele czasu.

"Dlaczego PO i minister Grad nie skupi się na działaniach, które mają uratować stocznie, a skupia się na ataku na ministra Jasińskiego? Dlaczego chce wykorzystać trudną sytuację stoczni do zniszczenia politycznego przeciwnika" - pytała posłanka PiS.

"Jeżeli to było takie proste, żeby sprywatyzować stocznie, dlaczego minister Grad nie zrobił tego w ciągu 10 miesięcy?" - pytał poseł PiS Paweł Poncyljusz. "Rząd PiS zrobił 10 okrążeń, a ministrowi Gradowi została ostatnia prosta" - ocenił.

"Nie można nic zarzucić działaniom podejmowanym za rządów PiS ws. stoczni"

Według Poncyljusza, nie można nic zarzucić działaniom podejmowanym za rządów PiS w sprawie stoczni. "Ten wniosek nie broni się od żadnej strony, ani merytorycznej, ani prawnej, ani tym bardziej, że pan minister Grad sam powinien uderzyć się w pierś i powiedzieć "moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina", że przez 10 miesięcy stu metrów finiszu nie był w stanie wykonać" - podkreślił.

"Będzie wniosek o wotum nieufności wobec ministra Grada"

Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski zapowiedział dziś wniosek o wotum nieufności wobec ministra Grada, a Marek Suski przedstawił na konferencji listę zarzutów, jakie jego partia stawia ministrowi PO.

Ostatecznie posłowie PiS zapowiedzieli jednak, że choć Grad zasłużył na odwołanie, wstrzymują wszelkie działania w tej sprawie do czasu, gdy Komisja Europejska podejmie decyzję nt. polskich stoczni.

"Jesteśmy - w przeciwieństwie do PO - formacją odpowiedzialną i w poczuciu odpowiedzialności nie oddajemy ciosu za to, co spotkało ministra Jasińskiego, nie robimy tego, ponieważ to znacznie osłabiłoby pozycję negocjacyjną Polski i w ostatnich dniach mogłoby osłabić nasze możliwości wynegocjowania dobrego rozwiązania dla Polski (w rozmowach z Komisją Europejską)" - powiedział Dawid Jackiewicz.