Przed podjęciem decyzji o nabyciu poszukiwanego artykułu w internecie trzeba przede wszystkim zapoznać się z wszelkimi dostępnymi informacjami o warunkach takiej transakcji i sprawdzić wiarygodność sklepu internetowego.

Zakupy przez internet to inaczej transakcje, które prawo nazywa umowami zawieranymi na odległość. Takie umowy mają nawet swój rozdział w ustawie o ochronie niektórych praw konsumentów. Wymaga on przede wszystkim, aby nie tylko dane o towarach czy usługach sprzedawanych w ten sposób oraz o ich sprzedawcy, ale także zasady ich kupowania, które znajdują się na stronie internetowej sklepu, były podane jasno i jednoznacznie dla klienta. I takich informacji trzeba szukać najpierw, zanim ktoś kliknie w hasło Kupuję, nawet mając świadomość, że prawo pozwala na rezygnację z zakupu po otrzymaniu towaru. Nie w każdym bowiem przypadku towar można zwrócić, a poza tym trzeba uzyskać pewność, że firma ma np. zezwolenie na obrót określonymi produktami, jeśli w danym przypadku jest ono wymagane.

Zakupy w internecie to wygoda, ale i pewne ryzyko. Dlatego przed podjęciem decyzji o nabyciu w ten sposób poszukiwanego artykułu trzeba
przede wszystkim zapoznać się z wszelkimi dostępnymi informacjami o warunkach takiej transakcji i sprawdzić wiarygodność sklepu internetowego.