■ OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE MINISTRÓW. Na internetowej stronie Kancelarii Premiera można już znaleźć oświadczenia majątkowe wszystkich ministrów z wyjątkiem szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Wczoraj na stronie Kancelarii Premiera znalazły się oświadczenia: ministra rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego, ministra pracy i polityki społecznej Jolanty Fedan, ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka, ministra obrony Bogdana Klicha, ministra zdrowia Ewy Kopacz, ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, sekretarza stanu Julii Pitery, sekretarza stanu Pawła Grasia, rzeczniczki rządu Agnieszki Liszki.

www.kprm.gov.pl

■  SENAT WYBRAŁ WICEMARSZAŁKA. Senator Zbigniew Romaszewski, który jest w wyższej izbie parlamentu od 1989 roku, został wybrany wczoraj wicemarszałkiem. Kandydaturę Romaszewskiego na wicemarszałka Senatu zgłosił PiS. W pierwszym głosowaniu kandydatura Romaszewskiego przepadła z powodu sprzeciwu PO. W środowym głosowaniu Romaszewskiego poparło 79 senatorów, 7 było przeciwnych, 3 wstrzymało się od głosu.

■ POLSKIE DOCHODZENIE W SPRAWIE PORAŻENIA. Gliwicka prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie śmierci Roberta Dziekańskiego, który w październiku został śmiertelnie porażony przez kanadyjską policję elektrycznym paralizatorem (taserem) na lotnisku w Vancouver. Postępowanie ma być prowadzone pod kątem przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy i nieumyślnego spowodowania śmierci Polaka. Dziekański był mieszkańcem Gliwic, dlatego śledztwo toczy się w tym mieście. Rzecznik prokuratury powiedział, że postępowanie zostało wszczęte z urzędu. Odrębne dochodzenie dotyczące tragedii prowadzone jest w Kanadzie.

■ ODDALONE ZAŻALENIA ŻOŁNIERZY. Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił w środę zażalenia na zastosowanie aresztu wobec dwóch starszych szeregowych podejrzanych w związku z akcją w Afganistanie, w której zginęli cywile. Według sądu, istnieje niebezpieczeństwo mataczenia, a żołnierzom grozi surowa kara. W poniedziałek sąd oddalił zażalenia dwóch innych aresztowanych żołnierzy, ostatnie zażalenia zostaną rozpatrzone w czwartek i piątek.

jk