Przykra niespodzianka z pustym kontem bankowym może spotkać każdego, czyj komputer zostanie zaatakowany przez cyberprzestępców za pomocą programów szpiegujących. To aplikacje, które często instalują się w komputerze bez wiedzy jego właściciela - w momencie, w którym w poszukiwaniu informacji odwiedza różne strony internetowe (najczęściej nieznane). Albo - co jest równie częste - spędzając czas w serwisach społecznościowych opartych na technologiach Web 2.0. Kto najczęściej odwiedza portale społecznościowe? Dzieci.

To właśnie wśród dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 17 lat serwisy społecznościowe cieszą się największą popularnością. Duża część młodzieży z tej grupy wiekowej poświęca na przeglądanie takich stron tyle samo czasu co na oglądanie telewizji - wynika z raportu Creating & Connecting opublikowanego przez National School Boards Association. Przytacza je właśnie amerykańska organizacja Common Sense Media oraz firma Trend Micro, która zajmuje się bezpieczeństwem internetowym. Obie rozpoczęły projekt propagujący wśród rodziców, nauczycieli i młodzieży temat zagrożeń czyhających w internecie. Cel? Uświadomić internautom, jakie niebezpieczeństwa kryją się w sieci: przestępczość internetowa, kradzieże tożsamości, spam, programy szpiegujące oraz oprogramowanie typu adware. Akcja jest potrzebna tym bardziej, że - jak pokazały ostatnie badania Trend Micro na potrzeby raportu o zagrożeniach w sieci (Threat Report & Forecast) - liczba zagrożeń w serwisach społecznościowych ery Web 2.0 osiągnęła w styczniu 2008 r. niemal 1,5 mln (w porównaniu z niewiele ponad milionem zagrożeń w grudniu 2007 r.).

Autorzy programu przyznają, że wielu rodziców zna zagrożenia typu: nieodpowiednie (np. pornograficzne) treści na stronach internetowych, cyberprzemoc (z ang. cyber-bullying) czy niebezpieczeństwa związane z przestępczością internetową.

Przestępcy kradną dane

- Nawet jeśli dziecko nigdy nie zostanie zaatakowane przez przestępcę internetowego ani nie spotka się z cyberprzemocą, istnieją inne zagrożenia związane z używaniem internetu, które mogą nie być oczywiste dla dzieci i ich rodziców - mówi Lynette Owens z Trend Micro.

Dlatego - zdaniem specjalistów - do listy zagrożeń należy dodać mniej znane: wzrost liczby normalnych stron www, na których przestępcy umieszczają szkodliwy kod umożliwiający infiltrację komputera użytkownika i kradzież danych osobistych (np. numery ubezpieczenia społecznego - szczególnie w USA, informację o kontach bankowych oraz numery kart kredytowych).

Kto jest zagrożony?

Według firmy AVG na ataki cyberprzestępców najbardziej narażone są osoby robiące zakupy w sieci, korzystające z usług bankowości elektronicznej, ale także grający w gry on-line.

Przestępcy internetowi często wykorzystują również błędy we wpisywaniu adresów internetowych (często polegające na trudnej do zauważenia zmianie jednej litery), aby zwabić użytkowników na szkodliwe strony. Wchodzące dopiero w świat internetu dzieci i młodzież w naturalny sposób są łatwiejszym celem ataków niż doświadczeni internauci.

10 PRZYKAZAŃ KAŻDEGO INTERNAUTY

O jakich zasadach powinni pamiętać internauci, by mogli czuć się bezpiecznie?

1. Aktualizuj system operacyjny komputera (najlepiej włącz aktualizacje automatyczne).

2. Zainstaluj program antywirusowy i aktualizuj go.

3. Włącz firewalla i nie baw się jego ustawieniami.

4. Nie otwieraj listów od nieznanych nadawców i podejrzanych załączników.

5. Używaj haseł, które są trudne do odgadnięcia (kombinacje dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych).

6. Nigdy nie wysyłaj haseł e-mailem.

7. Zanim dokonasz transakcji w internecie, upewnij się, że jesteś na dobrej stronie (szyfrowane strony zaczynają się od https: w adresie, certyfikat jest ważny, a przeglądarka wyświetla zamkniętą kłódkę - to znak, że połączenie jest bezpieczne).

8. Nie używaj poufnych danych w kafejce internetowej.

9. Nie wchodź na podejrzane strony (zainstaluj bezpłatny program do oceny stron www).

10. Zachowaj rozsądek.

Niebezpieczne serwisy społecznościowe

1,5 mln

liczba zagrożeń w serwisach społecznościowych ery Web 2.0 w styczniu 2008 r.