Projekt budowlany trzeba dostosować do planu zagospodarowania przestrzennego całego terenu.
Inwestorzy, którzy chcą rozpocząć w tym roku budowę domu jednorodzinnego i poszukują projektu budowlanego, decydują się często na usługi biura projektowego i projekt indywidualny specjalnie sporządzony na ich potrzeby. Większość inwestorów wybiera jednak projekty gotowe, bo są dużo tańsze od projektów indywidualnych. Nie zawsze gotowy projekt może być jednak projektem budowlanym, na podstawie którego można legalnie rozpoczynać budowę domu.
Projekt obiektu budowlanego do wielokrotnego zastosowania można użyć jako projekt architektoniczno-budowlany dopiero po przystosowaniu go przez projektanta do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz warunków otoczenia. Jeżeli działka, na której ma powstać dom, nie jest objęta miejscowym planem, to projekt przeznaczony do wielokrotnego użytku powinien być dostosowany do wydanej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
– Tak zwany projekt gotowy po przystosowaniu do warunków konkretnej inwestycji może stanowić projekt architektoniczno-budowlany w rozumieniu prawa budowlanego, będący częścią projektu zatwierdzanego w decyzji o pozwoleniu na budowę – mówi Robert Dziwiński, główny inspektor nadzoru budowlanego.
Projekt zagospodarowania działki składa się z dwóch części – opisowej i rysunkowej – i zawiera:
● określenie granic działki lub terenu,
● usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych,
● sieci uzbrojenia terenu,
● sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków,
● dwa układy, tzn.: komunikacyjny i zieleni, razem ze wskazaniem w nich charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich.