Banki spółdzielcze będą mogły emitować bankowe papiery wartościowe i zaciągać zobowiązania z tytułu emisji.
Sejm zniósł ustawowe ograniczenia stosowane wobec banków spółdzielczych i znowelizował ustawę o funkcjonowaniu banków spółdzielczych. Wprowadzone zmiany znoszą ograniczenia, które uniemożliwiały bankom spółdzielczym emisję bankowych papierów wartościowych oraz zaciąganie z tego tytułu zobowiązań.
Za zgodą banku zrzeszającego banki spółdzielcze będą mogły wykonywać czynności dotyczące emisji papierów wartościowych oraz będą prowadziły skup i sprzedaż dewiz.
Zgoda potrzebna będzie na zaciąganie zobowiązań związanych z emisją papierów wartościowych i na dokonywanie obrotu nimi.
Jerzy Jankowski, przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej, ocenił te zmiany jako korzystne, ponieważ do tej pory emisja bankowych papierów wartościowych była zagwarantowana tylko dla niektórych kategorii banków, np. działających w formie spółek akcyjnych lub banku państwowego. Jego zdaniem rozszerzenie katalogu czynności bankowych wykonywanych przez banki spółdzielcze nie budzi wątpliwości, pod warunkiem że działalność będzie kontrolował bank zrzeszający i wyrażał zgodę na wykonywanie tych czynności.
Z kolei Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła uwagę na to, że rozszerzenie dopuszczalnego zakresu działalności banków spółdzielczych o czynności emitowania bankowych papierów wartościowych i wykonywanie tego typu czynności może wiązać się z istotnymi obciążeniami finansowymi dla banku i w związku z tym generować większe ryzyko.