O tym, że władze PO rozważają postawienie przed TS J. Kaczyńskiego i Jasińskiego napisał dziś "Dziennik".

"Nie ma takiej decyzji" - powiedział szef klubu PO Zbigniew Chlebowski pytany o wnioski na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak powiedział Chlebowski, klub PO ma posiedzenie jutro wieczorem. "Dopiero wtedy będziemy podejmować decyzje, czy zostaną sformułowane takie wnioski i jeśli tak, to wobec jakich osób" - zaznaczył.

Jutro minister skarbu przedstawi tzw. białą i czarną księgę

Dodał, że "w czwartek minister skarbu Aleksander Grad przedstawi tzw. białą i czarną księgę - pokazującą proces restrukturyzacji i prywatyzacji stoczni Szczecin, Gdynia, Gdańsk, a więc to wszystko, co działo się na przestrzeni ostatnich czterech lat"

"W tych dokumentach jest bardzo wiele informacji wskazujących na zaniedbania osób pełniących najważniejsze funkcje publiczne w naszym państwie - i premiera i ministra skarbu i ministrów gospodarki, ale ostateczna decyzja dopiero zapadnie po głębokiej analizie tego materiału i po jutrzejszej sejmowej debacie (po informacji rządu o stoczniach)" - powiedział.

Według Chlebowskiego, są bardzo poważne przesłanki, aby takie zarzuty postawić.

"Funkcjonariusze publiczni muszą mieć świadomość konsekwencji, gdy przez swoje zaniedbania doprowadzają do miliardowych strat, a swoimi nieudolnymi decyzjami powodują upadłość zakładów pracy i zwolnienie tysiąca ludzi" - mówił szef klubu PO. "Jeśli dokumenty, które przedstawi minister Grad będą na tyle mocne, że będą uzasadniały nasz wniosek do TS, to taki wniosek sformułujemy" - dodał.