Mieszkańcy licznie stawili się na spotkanie z premierem w słupskiej Filharmonii. W dyskusji udział wzięły także władze samorządowe. Szefowi rządu zadano kilkadziesiąt pytań, m.in. dlaczego w sprawie lokalizacji bazy dla tarczy antyrakietowej nie odbyło się referendum lokalne; czy lokalizacja tarczy nie zwiększy zagrożenia dla regionu i czy nie wpłynie negatywnie na ruch turystyczny. Dopytywano także o rekompensaty dla regionu.

Tusk przekonywał, że dzięki elementom systemu tarczy Polska będzie strategicznie bezpieczniejsza. Oświadczył, że efektem piątkowej dyskusji nie będzie zmiana lokalizacji bazy dla tarczy. Obecnie priorytetem dla regionu Słupska będą inwestycje drogowe.

"Rachunek +zagrożenia-szanse+, +wzrost zagrożeń-wzrost bezpieczeństwa+ kazał nam to (umowę w sprawie tarczy - PAP) podpisać. Ponieważ uznaliśmy, że to strategicznie dla Polski ważne, nie poddawałem tego pod lokalne referendum, bo uważam, że takich spraw nie należy poddawać pod referendum" - odparł Tusk.

Podkreślił, że gdyby odbyło się referendum w sprawie Redzikowa, trzeba by zaproponować takie rozwiązanie "wszędzie w Polsce gdzie chcielibyśmy zainstalować (...) dyskomfortowe dla mieszkańców warunki związane z wojskiem". Jak przekonywał, Polska "gdzieś musi mieć coraz nowocześniejsze samoloty, baterie rakietowe, aby skutecznie chronić niebo"

Zdaniem premiera, Redzikowo i Słupsk, gdy stanie tu amerykańska baza, "będzie lepiej strzeżone niż jakiekolwiek miejsce w Polsce". Choć - jak podkreślił - "zagrożenie może być większe". "Jeśli Polska będzie bezbronna, to łatwiej sprowokuje atak" - ocenił Tusk.

"Jedyna rzecz jaką się kierowałem, to aby krok po kroku, to co jest na papierze - w 1939 roku też mieliśmy na papierze i Gruzja też miała na papierze - więc nie chcę abyśmy mieli tylko na papierze - ale aby doprowadzić krok po kroku do sytuacji, w której ewentualna reakcja NATO czy USA nie będzie po wszystkim" - powiedział szef rządu.

"Nie jest nam potrzebna pomoc amerykańska kiedy będziemy martwi. Martwi nie czekają na odsiecz i dlatego (...) rachunek zagrożenia- szanse, wzrost zagrożeń-wzrost bezpieczeństwa kazał nam to podpisać" - dodał Tusk.

W sali obecni byli także politycy SLD

W sali obecni byli także politycy SLD. Posłanka Izabella Jaruga- Nowacka, pytała co spowodowało, że Tusk zmienił zdanie w sprawie instalacji tarczy w Polsce.

Premier odparł, że na jego ostateczną decyzję wpłynął "warunek zaangażowania (Amerykanów - PAP) innego niż tylko instalacja, zaangażowania materialnego w bezpieczeństwo polskiego terytorium", w tym stała obecność baterii Patriot. "I poważna rozmowa na temat obrony przeciwrakietowej z Amerykanami, co oznacza inne niż rutynowe warunki zakupu i szkolenia polskich żołnierzy" - mówił szef rządu.

Dopytany przez posłankę SLD, czy Polska musi włączyć się w "amerykańskie awantury", Tusk przypomniał, że to lewicowy prezydent i rząd wysłał polskich żołnierzy do Iraku.

W ocenie Tuska, uczestnictwo w przedsięwzięciu, jakim jest instalacja tarczy bardziej oddala groźbę ataku na Polskę niż przybliża.

Pytany, czy Redzikowo lub Słupsk może stać się celem wrogich sił w związku z instalacją tarczy, premier nie wykluczył, że kilka miast w Polsce będzie w przypadku konfliktu na celowniku. "Ale też żadne miejsce nie będzie tak chronione" - zapewnił.

"Zakładamy też, że generalnie uczestnictwo w tym przedsięwzięciu bardziej oddala groźbę ataku na Polskę niż przybliża" - podkreślił Tusk.

"Czy przystąpienie Polski do NATO nie zwiększyło zagrożenia? W pewnym sensie tak. Ale Polska nie może być państwem neutralnym i bezbronnym. To bardzo duże ryzyko" - zaznaczył premier. Jak dodał, Polska to nie Szwajcaria ani Szwecja.

Bogdan Klich pytany o zagrożenie jakie niesie tarcza dla Redzikowa powiedział, że "bezpieczeństwo Polski jest bezpieczeństwem niepodzielnym". Tzn., jak dodał, nie można powiedzieć, że Redzikowo będzie słabiej zabezpieczone, a lepiej będzie zabezpieczony np. obszar Sudetów.

"Tam wszędzie, gdzie są instalacje wojskowe, a są rozsiane po całej Polsce, każdy z tych punktów będzie potencjalnym punktem agresji, gdyby do niej doszło" - zaznaczył minister.

I premier i Klich przepraszali, za odwołanie wcześniejszej wizyty w Słupsku, planowanej na 21 sierpnia. Premier powiedział, ze ministrowie, którzy mieli wówczas przyjechać do Słupska "usłyszeli od niego to, co mieli usłyszeć", ale ze względu na obecność pań nie powtórzy tego.

Klich tłumaczył, że jego przyjazd został odwołany, ze względu na tragiczne wydarzenia w Afganistanie - śmierć trzech polskich żołnierzy. Jak dodał, jego obowiązkiem było pojechać do jednostki saperów w Kazuniu skąd pochodzili zabici żołnierze.

Zarówno premier jak i minister ON zapewniali mieszkańców Słupska, że nie ma możliwości umieszczenia broni jądrowej w bazie w Redzikowie. Kilka pytań dotyczyło tego problemu.

Premier nie zgodził się z sugestiami, że umieszczenie w Redzikowie elementów tarczy antyrakietowej może mieć negatywny wpływ na turystykę w tym regionie. "Mnie by do głowy nie przyszło nie pojechać, bo tam jest instalacja. Raczej więcej ludzi przyjedzie" - ocenił szef rządu.

Tusk namawiał także mieszkańców Słupska, aby przez swoich przedstawicieli "skutecznie przypilnowali rozstrzygnięć, o których mówili, czyli decyzji o środkach, które będą jakąś formą rekompensaty i zadośćuczynienia za poczucie zagrożenia wynikającego z decyzji o lokalizacji tarczy".

"Władzy trzeba pilnować, mnie także" - dodał premier. Szef rządu podkreślił jednocześnie, że instalacja tarczy dotyczy Środkowego Pomorza, czyli jego ziem.

Szef rządu otrzymał od mieszkańców Słupska prezenty, m.in. krzemień pasiasty, czyli - jak tłumaczył jeden z uczestników spotkania - kamień optymizmu, żeby premierowi nie zabrakło energii do dalszego działania.

Otrzymał także zielonego pasikonika, czyli symbol Ustki oraz trzy teczki z petycją w sprawie przebudowy drogi krajowej nr 6 na odcinku Słupsk-Gdańsk z 15 tys. podpisów.

Przed spotkaniem Donald Tusk powiedział, że "wstępnie ma już wyobrażenie", jak można pomóc temu regionowi. Jego zdaniem, realne jest przejęcie przez rząd przebudowy drogi ze Słupska do Ustki i połączenie jej z droga krajową nr 6 Szczecin-Gdańsk. Jak dodał, o tej sprawie rozmawiał już z ministrem infrastruktury Cezarym Grabarczykiem, prosząc o informację w jaki sposób można przyspieszyć tę inwestycję.