Planowana regulacja rządu trafiła do ustaleń międzyresortowych.

"Obecnie mandaty za parkowanie w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych i za przejeżdżanie na czerwonych świetle wynoszą od 20 do 500 zł. My w projekcie rozporządzenia tą kwotę skonkretyzowaliśmy i zaproponowaliśmy by sięgnęła górnej granicy i wynosiła 500 zł" - powiedział PAP w piątek Mariusz Wasiak z biura ruchu drogowego Komendy Głównej Policji.

Równocześnie autorzy projektu proponują by pieszych, którzy przechodzą na czerwonym świetle karać mandatem w wysokości 100, a nie jak dotychczas - 250 zł.

"Chcemy urealnić wysokość tych mandatów. Wiele osób ich nie przyjmowało - nie dlatego, że kwestionowali swoją winę, ale dlatego, że były zbyt dotkliwe. Sprawy trafiały do sądów, a te zazwyczaj wyznaczały niższe kary" - wyjaśnił Wasiak.

To nie jedyne zmiany

Projekt precyzuje również zapisy dotyczące jazdy bez świateł. Za ich brak w nocy - tak jak obecnie trzeba płacić 200 zł, za jazdę bez świateł w dzień - 100 zł. Zaostrzy się jednak kara za jazdę bez świateł w tunelu - teraz wynosi 100, a ma wzrosnąć do 200 zł.

Wprowadzony ma być też m.in. zapis, zgodnie z którym w sytuacji niezachowania wymaganego odstępu - 5 metrów - w czasie zatrzymania auta w tunelu (np. z powodu korków czy przejazdu kolumny uprzywilejowanej) grozić będzie do 100 zł mandatu.