Jeszcze dziś premier ma podpisać rozporządzenie, które uprości procedury związane z odbudową i remontami domów zniszczonych przez piątkową trąbę powietrzną - poinformował wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.
Reklama

Na wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach Łukaszczyk powiedział dziennikarzom, że rozporządzenie ma częściowo "zawiesić" stosowanie prawa budowlanego w miejscach dotkniętych klęską. Takie zapewnienie padło we wtorek rano podczas telekonferencji z wicepremierem, ministrem spraw wewnętrznych i administracji Grzegorzem Schetyną.

"W miejscowościach, które znajdą się w tym rozporządzeniu (...) zgłoszenia nie będzie wymagał remont uszkodzonego budynku. Tam gdzie trzeba będzie odbudować dach, trzeba to będzie oczywiście zrobić zgodnie z prawem budowlanym, ale bez całej procedury administracyjnej" - wyjaśnił wojewoda. Z kolei odbudowanie domu będzie wymagało jedynie zgłoszenia, ale bez konieczności składania projektu, który zastąpi zwykły szkic - dodał Łukaszczyk.

Wojewoda poinformował też, że rząd przygotował już pierwszą transzę pomocy finansowej w wysokości 25 mln zł (samo Śląskie zgłosiło zapotrzebowanie na kwotę blisko 11 mln zł w pierwszej transzy). Premier zobowiązał też ministra rolnictwa do przygotowania pakietu pomocy dla rolników.

Wojewoda podkreślił, że jest polityczna wola, by zaspokoić oczekiwania poszkodowanych w odbudowie i remontach zniszczonych domostw w stu procentach, a ubezpieczenie indywidualne potraktować jako dodatkowy "bonus".

Poza pomocą z budżetu państwa, wojewoda uruchomił blisko 5 mln zł na zasiłki dla poszkodowanych

Pieniądze będą przekazywane za pośrednictwem ośrodków pomocy społecznej od wtorku do 12 września. Maksymalna kwota takiego zasiłku to 10 tys. zł na rodzinę.

10 tys. zł pomocy za każdy zniszczony przez trąbę powietrzną budynek mieszkalny zadeklarował marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski. Uchwała w tej sprawie zostanie przedstawiona Sejmikowi, który zbierze się 27 sierpnia.

W akcję pomocy poszkodowanym włączyły się także m.in. Caritas Diecezji Gliwickiej i Archidiecezji Częstochowskiej. Prowadzą zbiórkę pieniędzy oraz odzieży, środków czystości i żywności o długim terminie ważności. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach zadeklarował 800 tys. zł - do końca roku 5 mln zł - pomocy dla instytucji, zaangażowanych w zwalczanie skutków żywiołu.

Od poniedziałku można dokonywać wpłat na ustanowione przez wojewodę i Caritas Archidiecezji Katowickiej konto. Wpłaty te można w całości odpisać od podstawy opodatkowania.

Numer konta: Getin Bank SA 90 1560 1111 0000 9070 0011 6398, z dopiskiem: "Dla ofiar huraganów"

Nadal czynna jest też specjalna infolinia o nr 0 801 102 102, za jej pośrednictwem można zgłaszać wszelkie szkody powstałe podczas kataklizmu.

Według ostatnich szacunków, w samym woj. śląskim żywioł spowodował straty przekraczające 20 mln zł. Trąba powietrzna zniszczyła 360 budynków mieszkalnych, 9 z nich trzeba będzie odbudować całkowicie; 212 budynków ma zerwane dachy, 145 - inne uszkodzenia. Wiatr powalił 1,5 tys. ha lasów.

W wyniku przejścia trąby powietrznej zostało poszkodowanych 457 rodzin (łącznie 811 osób)

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się kontenery mieszkalne. W sześciu już mieszkają poszkodowane rodziny, 35 kontenerów czeka w pogotowiu na tych, którzy zgłoszą takie zapotrzebowanie.

Przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego zaznaczają, że podana kwota strat jest wstępna i może się zmienić

Wykaz faktycznych kosztów odbudowy i remontu zniszczonych domostw przesłany zostanie po przeprowadzeniu weryfikacji oszacowanych strat przez nadzór budowlany z uwzględnieniem kwot odszkodowawczych przyznanych przez ubezpieczycieli.

Po konferencji prasowej Łukaszczyk pojechał na wizję lokalną do miejscowości poszkodowanych przez trąbę powietrzną, a także do wsi Niegowa, gdzie piątkowe gradobicie uszkodziło dachy 340 budynków.