Wpłaty pochodzące od członków wspólnoty mieszkaniowej przeznaczone na pokrycie kosztów utrzymania zasobów mieszkaniowych przewyższają wydatki związane z eksploatacją i konserwacją tych zasobów. Czy dochody z tytułu nadwyżki są zwolnione z podatku dochodowego, jeżeli uchwałą zarządu wspólnoty zostaną przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych w przyszłych okresach?

Wspólnoty mieszkaniowe jako jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej podlegają ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z art. 1 ust. 2 u.p.d.o.p. wspólnoty mieszkaniowe są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych.
Jednak wolne od podatku dochodowego są dochody wspólnot uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Wynika to z art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają zatem jedynie dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów (czynszów) oraz pokrywane z nich koszty.
Jak z tego wynika, nadwyżki należnych zaliczek wnoszonych przez współwłaścicieli na pokrycie kosztów zarządu nieruchomości wspólnej (tj. kosztów dostawy mediów oraz wpłat na fundusz remontowy) objęte są zwolnieniem podatkowym, o ile zostaną przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.
KRZYSZTOF TOMASZEWSKI