Do tej pory pierwotny właściciel - nasz zakład pracy - posiada około 20 proc. udziałów i nie jest zainteresowany liczeniem głosów według zasady jeden właściciel - jeden głos, a nie według wielkości udziałów. Czy możemy jednak doprowadzić do takich głosowań?
Skuteczne wprowadzenie takiego uregulowania może być w tym przypadku trudne. Zgodnie z przepisami u.w.l. uchwały właścicieli lokali zapadają bowiem większością głosów, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos. Przez umowę należy tu rozumieć umowę o ustanowienie odrębnej własności lokalu lub zawartą później, określającą sposób zarządu. Ustawodawca wymaga dla obu formy aktu notarialnego.
Właściciele lokali mogą jednak w określonych sytuacjach wprowadzać zasadę, że jeden lokal (bez względu na jego powierzchnię) oznacza jeden głos. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela, bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady jeden właściciel - jeden głos wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej. W państwa przypadku większość udziałów nie należy już do jednego właściciela. Jeśli zatem suma udziałów równa się jeden, to oznacza to, że nie będzie możliwe wprowadzenie tej zasady.
CG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama