"Nie opublikuję raportu w tej wersji" - powiedział Lech Kaczyński tygodnikowi "Newsweek", pytany czy ujawni przygotowany przez Antoniego Macierewicza aneks do raportu o WSI, który trafił do niego w listopadzie zeszłego roku.

"Aneks miejscami jest bardzo interesujący, ale zbyt wiele jest tam fragmentów, w których fakty zastąpiono interpretacjami. Wnioski są wyciągane także tam, gdzie nie ma do tego wystarczających podstaw" - dodał prezydent.

Pytany, czy wniesie do Sejmu projekt takich zmian w przepisach, które umożliwiłyby opublikowanie aneksu w części, Lech Kaczyński odpowiedział: "jeśli uznam, że jest większość dla zmiany ustawy, to mogę tak postąpić".

"Teraz także można by opublikować aneks, ale należałoby usunąć olbrzymią ilość danych osobowych. Taki wariant również rozważam" - zaznaczył prezydent.

W lutym ubiegłego roku prezydent podał do publicznej wiadomości raport z weryfikacji WSI

W raporcie opisano nieprawidłowości i przypadki przestępstw, jakich dopuszczali się ludzie z Wojskowych Służb Informacyjnych. Aneks do raportu o WSI trafił do Lecha Kaczyńskiego w listopadzie 2007 roku.

W czerwcu tego roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że opublikowanie raportu w 2007 r. przez prezydenta było legalne, ale jednocześnie zdaniem TK w ustawie pozwalającej na publikację raportu z weryfikacji WSI nie było wystarczających gwarancji praw osób w nim wymienionych, które zostały napiętnowane w opinii publicznej. Trybunał zajmował się tą sprawą na wniosek SLD.