"W celu podpisania umowy o obronie antyrakietowej przyjadę do Polski w nadchodzących dniach, po spotkaniu (ministrów spraw zagranicznych) NATO" - zapowiedziała Rice w telewizji Fox News.

Szefowie dyplomacji 26 krajów członkowskich NATO mają spotkać się we wtorek w Brukseli na specjalnym posiedzeniu poświęconemu Rosji i konfliktowi w Gruzji.

Według rzecznika Departamentu Stanu USA Seana McCormacka: Rice rozpocznie wizytę w poniedziałek i uda się do Brukseli i do Warszawy

"W Warszawie sekretarz stanu podpisze w imieniu Stanów Zjednoczonych formalne porozumienie z Polską o rozmieszczeniu i uruchomieniu na polskim terytorium bazy rakiet przechwytujących pociski balistyczne" - powiedział McCormack.

"To porozumienie jest ważnym krokiem naprzód w naszych wysiłkach zmierzających do obrony Stanów Zjednoczonych i naszych europejskich sojuszników przed rosnącym zagrożeniem spowodowanym rozprzestrzenianiem rakiet balistycznych" - dodał.

Polska i USA parafowały w czwartek umowę w sprawie rozmieszczenia na polskim terytorium elementów tarczy antyrakietowej. Waszyngton podkreśla, że tarcza nie jest zagrożeniem dla Rosji.

Porozumienie zawarto w sytuacji dyplomatycznych napięć związanych z konfliktem zbrojnym między Rosją a Gruzją.