"Prezydent Kaczyński podjął decyzję, że wyśle swojego przedstawiciela pana Piotra Kownackiego z misją do Gruzji" - powiedział Handzlik. Jak dodał, Kownacki ma m.in. spotkać się z prezydentem tego kraju Michaiłem Saakaszwilim i "na miejscu zapoznać się z sytuacją".

Handzlik podkreślił, że obecnie w Gruzji jest minister spraw zagranicznych Litwy. Jak dodał, prezydent Adamkus poinformował Lecha Kaczyńskiego, że według relacji litewskiego ministra "sytuacja jest katastrofalna i pogarsza się z godziny na godzinę".

"Społeczność międzynarodowa musi natychmiast zareagować, potrzebne są natychmiastowe działania. Rosjanie prowadzą na pełną skalę operację wojskową. W Gruzji jest obecnie ogromnie trudna sytuacja dla ludności cywilnej" - podkreślił Handzlik.

Jak zapowiedział, jeszcze w niedzielę prezydent Kaczyński zamierza rozmawiać telefonicznie z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozy'm.

Z umieszczonego w niedzielę na stronach Kancelarii Prezydenta komunikatu wynika, że prezydenci Polski i Litwy wymienili informacje na temat aktualnej sytuacji w Gruzji. "Omówili również inicjatywy i działania podejmowane przez nich na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu" - poinformowała Kancelaria.