Prawnicy cały czas muszą się dokształcać. Każda nowa sprawa może być swoistą nauką. Po studiach i aplikacji korzystają ze specjalistycznych szkoleń. Większość muszą jednak finansować we własnym zakresie.

Poza szkoleniami wdrażającymi nowego pracownika do systemu pracy w danej kancelarii, niektóre organizują szkolenia dla swoich prawników, które mają poszerzać ich dotychczasowe umiejętności.
- Pomagają one rozwijać wiedzę prawniczą. Są i takie, na których prawnicy uczą się, jak konstruować umowy, by były one przyjazne dla klientów - mówi Beata Balas-Noszczyk, partner zarządzający Kancelarii Lovells.
Dodaje, że kancelaria udostępnia swoim pracownikom interaktywne narzędzia szkoleniowe, jak prezentacje wideo, które są dostępne w wewnętrznej sieci. Beata Balas-Noszczyk zaznacza, że kancelaria zachęca swoich prawników do uczestnictwa w konferencjach branżowych.
Dążenie do perfekcji
Prawnicy szkolą się w różnym zakresie. Szkolenie może być związane na przykład z obsługą komputera, radzenia sobie ze stresem czy metodami postępowania wobec klientów. Są jednak i typowo specjalistyczne z wąskich dziedzin prawa. Właśnie na te ostatnie najczęściej decydują się prawnicy, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje.
Mecenas Tomasz Przybecki z Kancelarii Krotoski - Adwokaci zaznacza, że prawnik ma możliwość poszerzać swoją wiedzę zarówno na szkoleniach, jak i konferencjach naukowych.
- Chęć lub potrzeba odbycia konkretnego szkolenia jest inicjatywą samego zainteresowanego. Wiedząc, że odbywa się szkolenie z zakresu prawa, którym dana osoba zajmuje się na co dzień, zwraca się do pracodawcy o umożliwienie wzięcia w nim udziału - mówi mec. Przybecki.
W jego przypadku kancelaria ułatwia doskonalenie zawodowe, pokrywając koszty takiego szkolenia.
- Im węższy jest zakres tematyczny, tym lepiej. Wiedza z takich wykładów i zajęć przydaje się później w pracy prawnika - dodaje Tomasz Przybecki.
Wspieranie perspektywiczne
Nie wszystkie kancelarie pokrywają w pełni koszty szkoleń. Jednak pomagają w pewnej części sfinansować specjalistyczne szkolenie tym, z którymi firma wiąże nadzieje na dłuższą współpracę.
- Jeżeli widzimy, że jest osoba, w którą warto zainwestować, to wówczas wysyłana jest na różne szkolenia zawodowe. Ofert na rynku szkoleniowym jest dużo, dlatego każdy prawnik jest kierowany na to, które związane jest z dziedziną prawa, którą zajmuje się on w swojej pracy - mówi Jolanta Lisicka z Kancelarii Leśnodarski, Ślusarek i Wspólnicy.
Dodaje jednak, że koszty takiego doskonalenia zawodowego kancelaria pokrywa w połowie. Są jednak sytuacje, że to kancelaria organizuje szkolenie z danej dziedziny prawa dla konkretnej branży. Wówczas może skorzystać na tym młody prawnik lub aplikant, który wdraża się w konkretną tematykę.
- Są sytuacje, że doświadczony prawnik, który prowadzi takie szkolenie, zabiera ze sobą młodszego i mniej doświadczonego kolegę. Może on wówczas przysłuchiwać się i zdobyć dodatkową wiedzę, która przyda mu się w przyszłości - stwierdza Jolanta Lisicka.
Szkolenia językowe
Polscy prawnicy często obsługują klientów także z innych państw. Dlatego w miarę możliwości doskonalą znajomość języków obcych. Ponieważ słownictwo prawnicze jest bardziej skomplikowane i hermetyczne, to istnieją kursy pozwalające przyswoić odpowiednią terminologię.
- Mamy wewnętrzne szkolenia języka angielskiego przygotowujące do egzaminu prawniczego International Legal English Certificate. Szkoleniem językowym zajmuje się profesjonalna szkoła. W tym przypadku firma pokrywa sto procent kosztów kursu - mówi Jolanta Lisicka.
Jednak w niektórych kancelariach prawnicy we własnym zakresie dbają o kształcenie językowe. Wówczas firma rezygnuje z organizowania takich kursów.
ŁUKASZ KULIGOWSKI