Poza szkoleniami wdrażającymi nowego pracownika do systemu pracy w danej kancelarii, niektóre organizują szkolenia dla swoich prawników, które mają poszerzać ich dotychczasowe umiejętności.

- Pomagają one rozwijać wiedzę prawniczą. Są i takie, na których prawnicy uczą się, jak konstruować umowy, by były one przyjazne dla klientów - mówi Beata Balas-Noszczyk, partner zarządzający Kancelarii Lovells.

Dodaje, że kancelaria udostępnia swoim pracownikom interaktywne narzędzia szkoleniowe, jak prezentacje wideo, które są dostępne w wewnętrznej sieci. Beata Balas-Noszczyk zaznacza, że kancelaria zachęca swoich prawników do uczestnictwa w konferencjach branżowych.

Dążenie do perfekcji

Prawnicy szkolą się w różnym zakresie. Szkolenie może być związane na przykład z obsługą komputera, radzenia sobie ze stresem czy metodami postępowania wobec klientów. Są jednak i typowo specjalistyczne z wąskich dziedzin prawa. Właśnie na te ostatnie najczęściej decydują się prawnicy, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje.

Mecenas Tomasz Przybecki z Kancelarii Krotoski - Adwokaci zaznacza, że prawnik ma możliwość poszerzać swoją wiedzę zarówno na szkoleniach, jak i konferencjach naukowych.

- Chęć lub potrzeba odbycia konkretnego szkolenia jest inicjatywą samego zainteresowanego. Wiedząc, że odbywa się szkolenie z zakresu prawa, którym dana osoba zajmuje się na co dzień, zwraca się do pracodawcy o umożliwienie wzięcia w nim udziału - mówi mec. Przybecki.

W jego przypadku kancelaria ułatwia doskonalenie zawodowe, pokrywając koszty takiego szkolenia.

- Im węższy jest zakres tematyczny, tym lepiej. Wiedza z takich wykładów i zajęć przydaje się później w pracy prawnika - dodaje Tomasz Przybecki.

Wspieranie perspektywiczne

Nie wszystkie kancelarie pokrywają w pełni koszty szkoleń. Jednak pomagają w pewnej części sfinansować specjalistyczne szkolenie tym, z którymi firma wiąże nadzieje na dłuższą współpracę.

- Jeżeli widzimy, że jest osoba, w którą warto zainwestować, to wówczas wysyłana jest na różne szkolenia zawodowe. Ofert na rynku szkoleniowym jest dużo, dlatego każdy prawnik jest kierowany na to, które związane jest z dziedziną prawa, którą zajmuje się on w swojej pracy - mówi Jolanta Lisicka z Kancelarii Leśnodarski, Ślusarek i Wspólnicy.

Dodaje jednak, że koszty takiego doskonalenia zawodowego kancelaria pokrywa w połowie. Są jednak sytuacje, że to kancelaria organizuje szkolenie z danej dziedziny prawa dla konkretnej branży. Wówczas może skorzystać na tym młody prawnik lub aplikant, który wdraża się w konkretną tematykę.

- Są sytuacje, że doświadczony prawnik, który prowadzi takie szkolenie, zabiera ze sobą młodszego i mniej doświadczonego kolegę. Może on wówczas przysłuchiwać się i zdobyć dodatkową wiedzę, która przyda mu się w przyszłości - stwierdza Jolanta Lisicka.

Szkolenia językowe

Polscy prawnicy często obsługują klientów także z innych państw. Dlatego w miarę możliwości doskonalą znajomość języków obcych. Ponieważ słownictwo prawnicze jest bardziej skomplikowane i hermetyczne, to istnieją kursy pozwalające przyswoić odpowiednią terminologię.

- Mamy wewnętrzne szkolenia języka angielskiego przygotowujące do egzaminu prawniczego International Legal English Certificate. Szkoleniem językowym zajmuje się profesjonalna szkoła. W tym przypadku firma pokrywa sto procent kosztów kursu - mówi Jolanta Lisicka.

Jednak w niektórych kancelariach prawnicy we własnym zakresie dbają o kształcenie językowe. Wówczas firma rezygnuje z organizowania takich kursów.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl