W mijającym roku widoczny był duży ruch na rynku usług prawniczych, a eksperci oceniają, że w przyszłym roku te tendencje nie osłabną. Mamy bowiem nierównowagę rynkową. Jest to więc dobry czas na szukanie pracy na rynku usług prawniczych. Również headhunterzy coraz większą uwagę skupiają na kancelariach, poszukując w nich kandydatów do pracy u konkurencji.

Od 1 października 2007 r. kancelarie Dewey Ballantine LLP (Dewey Ballantine) i LeBoeuf, Lamb, Greene & MacRae LLP (LeBoeuf Lamb) połączyły się. Obecnie funkcjonują jako Dewey & LeBoeuf LLP. Centrala połączonej firmy mieści się w Nowym Jorku, jej prezesem jest Steven H. Davis, a w zarządzie zasiadają w równej liczbie przedstawiciele Dewey Ballantine i LeBoeuf Lamb. W ten sposób powstała jedna z najważniejszych nowojorskich firm prawniczych o rozbudowanym, światowym zasięgu. Jednoczy uznane i wiodące na rynku praktyki prawnicze z ich ponad 1,3 tys. prawnikami działającymi w 12 krajach i generującymi blisko 1 mld dol. rocznego przychodu.

W tym roku powstała w Warszawie nowa kancelaria - DLA Piper. Jest to jedna z największych sieciowych kancelarii w Wielkiej Brytanii. W Polsce tworzą ją byli partnerzy też sieciowej kancelarii - Squere Sanders. Są to dr Krzysztof Wiater oraz dr Paweł Grzejszczak. Trzecim partnerem nowo powstającej firmy prawniczej jest Michał Zieniewski, dotychczas partner kancelarii CMS Cameron McKenna.

- Zespół tworzy obecnie 21 prawników, ale zamierzamy osiągnąć liczbę 25 w tym roku - mówi Krzysztof Wiater, partner zarządzający DLA Piper w Polsce.

- Przechodzą do nas prawnicy nie tylko z dużych sieciowych kancelarii, ale także z polskich firm - dodaje.

Zdaniem specjalistów od rekrutacji prawników, migracje pomiędzy kancelariami nie zwolnią tempa w nadchodzącym roku. Na rynku mnożą się oferty rekrutacyjne i to nie tylko dla doświadczonych prawników, ale także dla młodych z dwu-, trzyletnim doświadczeniem.

Wędrujący prawnicy

- Wzrost gospodarczy przyczynił się do zwiększonego popytu na usługi prawne - mówi Martyna Korol, Koordynator Biura z kancelarii Wierzbowski Eversheds.

W ciągu ostatnich dwóch lat liczebność zespołu wzrosła o 20 prawników - nastąpił 50-proc. wzrost liczby prawników w kancelarii, dodaje.

Najcenniejsi dla kancelarii są prawnicy specjalizujący się w określonej dziedzinie.

- Aby przebić się na rynku, prawnicy muszą się specjalizować w dziedzinach, które są odbiciem sytuacji w gospodarce. Dzisiaj bezcenni są specjaliści na rynku nieruchomości i finansowania transakcji oraz doradcy podatkowi - mówi Stanisław Rachelski, wspólnik w kancelarii Rachelski & Wspólnicy.

Dodaje, że ich kancelaria poszukuje doświadczonych prawników, którzy mają wiedzę prawniczą, doświadczenie w biznesie i cenne kontakty.

Kancelarie chętnie przejmują całe zespoły prawników. Często bowiem za ekspertami wędrują ich klienci. Firmy mają bowiem zaufanie do konkretnych prawników, nie zaś samej kancelarii.

- W tej chwili duże przejścia doradców, szefów departamentów, odbywają się razem z portfolio klientów, więc dla firmy odejście pracownika może oznaczać znaczący odpływ gotówki - tłumaczy Stanisław Rachelski.

Dlatego też obecnie dla kancelarii ważne jest, aby zatrzymać w ich strukturach wartościowych ludzi.

- Kancelaria, która chce pozyskać pracownika innej kancelarii, musi być przygotowana przede wszystkim na spełnienie oczekiwań finansowych kandydata. Częsta jest sytuacja, w której kandydat przy składaniu wymówienia otrzymuje nową ofertę od obecnego pracodawcy - tłumaczy Ewelina Skocz, doradca personalny, zajmujący się rekrutacją prawników w firmie Business Consulting Systems.

W związku z tym nowy pracodawca musi mieć na względzie ewentualność ponownej negocjacji warunków finansowych z kandydatem.

Dodatkami do wynagrodzenia są opieka medyczna, karnety na siłownie, do klubów fitness oraz w niektórych kancelariach coraz częściej kandydaci są w stanie wynegocjować sobie miejsca garażowe. Często także kancelarie gwarantują dodatkowo płatny urlop, np. na przygotowanie rozprawy doktorskiej - dodaje Ewelina Skocz.

Coraz częściej zdarza się, że kancelarie poszukują prawników nie tylko u konkurencji, ale także w jednostkach budżetowych.

- Ostatnio zatrudniliśmy prawnika z jednego z ministerstw, przyjmujemy również prawników z przedsiębiorstw - potwierdza Martyna Korol.

Młodzi też są potrzebni

Kancelaria DLA Piper poszukuje nie tylko prawników doświadczonych, ale także absolwentów uczelni, którzy dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę kariery.

- Wyszukujemy ciekawych studentów, którzy niedługo się obronią i proponujemy im zatrudnienie w naszej kancelarii. Oferujemy im specjalny program wejścia do struktury. Są to szkolenia z zakresu kultury korporacyjnej, systemów informatycznych, czyli cały kurs, żeby taki młody prawnik mógł w miarę szybko i sprawnie poruszać się w naszej korporacji - mówi Krzysztof Wiater.

Dla kancelarii coraz bardziej zaczynają się liczyć nie tylko wyniki w nauce, ale także zainteresowania pozaprawne danego studenta. To bowiem dobrze rokuje na przyszłość i świadczy o kreatywności młodej osoby.

- Oczywiście szukamy studentów, którzy kończą studia z wyróżnieniami, ale też zwracamy uwagę, czy student ma jakieś dodatkowe zajęcia pozauniwersyteckie, może to być na przykład działalność charytatywna. To świadczy o tym, że taka osoba ma pomysł na życie - tłumaczy Krzysztof Wiater.

Z Kancelarii Wierzbowski Eversheds w ciągu ostatniego roku odeszło dziesięciu prawników, licząc też tych, z którymi kancelaria sama postanowiła się rozstać. Niemal wszyscy z tej grupy to właśnie junior associates.

- W grupie najmłodszych prawników obserwujemy największą rotację - mówi Martyna Korol.

Dodaje, że przy poszukiwaniach na stanowisko junior associate najważniejsza dla kancelarii jest biegła znajomość języka obcego.

MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ