Banki korzystają z praw zastrzeżonych dla sądów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz08.08.2008, 03:00; Aktualizacja: 08.08.2008, 12:23

Firmy przyznają sobie prawo do stwierdzania skutecznego doręczenia pism wysłanych do klienta. Takie postanowienia są niezgodne z prawem i konsument może domagać się ich zmiany. Pismo można uznać za skutecznie doręczone tylko wówczas, gdy adresat mógł się z nim zapoznać.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

  • Antoni Niwiński(2009-03-01 18:52) Zgłoś naruszenie 00

    Sądy i komonicy realizują nawet bankowe tytuły egzekucyjne z wadliwym postanowieniem Sądu o nadanie klauzuli wykonalności.Adres dłużnika w postanowieniu Sądu jest inny niż w Bankowym Tytule Egzekucyjnym.Może odezwie się mądry prawnik i odpowie dlaczego instytucje które są zobligowane do przestrzegania prawa nie robią tego.Dodam że nawet zwracałem się do Rzecznika Praw Obywatelskich , ale z odpowiedzią się nie zgadzam ,jest bardzo mglista .Zwykły obywatel jest traktowany jak skunks na pikniku.Z Wyrazami Szacunku Antoni tel.692959973

    Odpowiedz
  • FIK(2008-08-08 10:59) Zgłoś naruszenie 00

    ale jeśli strona godzi się w umowie na skuteczność takiego doręczenia to co? rybka?

    Odpowiedz
  • Do FIK(2008-08-09 07:41) Zgłoś naruszenie 00

    a jakbys się zgodził na eutanazję -to co --dobrze by Ci to zrobiło? znajdź jeszcze takich co po twojej zgodzie Ci to zrobią.

    Odpowiedz
  • Tajkonauta(2008-08-09 07:57) Zgłoś naruszenie 00

    Droga pani uprzywilejowanie banków niezgodnie z konstytucją (naruszenie zasady równości wobec prawa, naruszenie prawa do sądu) lobby bankowe wywalczylo sobie nawet w ustawach - bankowe tytuły egzekucyjne, przywileje w prawie upadłościowym, no ale to takie tam szczegóły w porównaniu a tymi doręczeniami.

    Odpowiedz
  • Marcin Karczewski(2008-08-09 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    Witam serdecznie. Niestety nie mogę się zgodzić co do tego, że istnieje zakaz doręczania przesyłek domownikowi i że jest to uregulowane jedynie w prawie procesowym. Instytucję doręczenia reguluje w omawianym przypadku ustawa prawo pocztowe (Dz. U. z dnia 24 lipca 2003 r.) gdzie w art. 26 ust. 2 pkt 3 wskazano wyraźnie, iż doręczenie przesyłki do rąk domownika jest możliwe jeśli jest osobą pełnoletnią i zamieszkuje z adresatem i jeżeli adresat nie złożył w placówce operatora zastrzeżenia w zakresie doręczenia przesyłki rejestrowanej lub przekazu pocztowego:
    a) pod adresem wskazanym na przesyłce, przekazie pocztowym lub w umowie o świadczenie usługi pocztowej,
    b) w placówce operatora;
    Przekazanie przesyłki w ten sposób skutkuje doręczeniem.
    Cały art. 26 prawa pocztowego wskazuje sposoby dostarczania przesyłek.

    Odpowiedz
  • Listonoszka(2008-08-08 08:31) Zgłoś naruszenie 00

    Doręcznie listem zwykłym nie rodzi skutkow gdy by postapił tak urząd. Wygląda na to, ze np. banki, TPSA, Canal Plus, Era sa wazniejsze niz Państwo Polskie bo uzurpuja sobie prawo do skuteczności doreczenia listem zwyklym.

    Odpowiedz
  • Marco(2008-08-10 23:40) Zgłoś naruszenie 00

    Przeczytałem ten artykuł i gdybym nie był prawnikiem, to nie wiedziałbym o co chodzi. Jestem przekonany, że nie prawnik, na podstawie tego artykułu, tych zagadnień nie zrozumie, a już napewno ten artykuł mu w tym nie pomoże.Wymieszano zbyt wiele wątków, a temat, wbrew pozorom, nie jest prosty. Artykuł może przynieść przeciętnemu czytelnikowi więcej szkody niż korzyści. To tyle, bo gdybym podjąl polemikę z treścią w nim zawartą, to nocy by nie starczył.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane