Będą egzaminy dla doradców

06.08.2008, 03:00; Aktualizacja: 06.08.2008, 09:00

ZMIANA PRAWA - Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić dla absolwentów prawa egzamin państwowy uprawniający do wykonywania zawodu doradcy prawnego. Doradcy prawni będą mieli obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (247)

  • serdecznie życzę(2008-08-06 07:44) Zgłoś naruszenie 00

    Mam nadzieję,że ten projekt wyląduje w koszu na śmieci.Dość terroryzowania prawników!

    Odpowiedz
  • bzdety(2008-08-06 07:46) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda,że zdaniem tej śmiesznej organizacyjki F.Play prawnicy świadczący usługi w biurach uznani będą za przestępcy i będą musieli płacić 50 tys. zł za nie zdanie kolejnego KORPORACYJNEGO egzaminu!

    TK czeka,tak jak wasza ustawa o adwokaturze,radcach i notariuszach!

    Odpowiedz
  • As(2008-08-06 08:03) Zgłoś naruszenie 00

    Żeby być lekarzem trzeba zdać LEP, żeby być prawnikiem trzeba CYRKI odstawiać z korporacjami, naukami, które i tak naprawdę mają żenujący poziom i do niczego nie przygotowują!

    Który ze wskazanych wyżej zawodów jest bardziej odpowiedzialny?

    Odpowiedź jest jasna...

    Dość tej komuny! Niech żyje liberalizm! Adwokaci i radcowie WYZYWAMY WAS DO UCZCIWEJ KONKURENCJI! Niech Zwycięży lepszy!
    macie cykora!:)

    Odpowiedz
  • przepisy,przepisy sie klaniaja!(2008-08-06 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    Egzamin adwokacki jest do zadania na całym świecie! Tylko,ze zasady przyjec na studia inne!

    A co do cen-u pranwikow cen rynek nie ksztaltuje.Nie znam takieog kraju!Nie robi tego tez korporacja,robi to Minister!

    Odpowiedz
  • mec.(2008-08-06 09:06) Zgłoś naruszenie 00

    dla mnie to oczywiste że kariery prawnicze powinny być zarezerwowane głównie dla adwokatów. Nikt poza nimi nie dysponuje odpowiednim doświadczeniem i wiedzą by móc pełnić tak wysoki urząd. Aplikantów byłych i przyszłych widzę co najwyżej w roli asystenta, brak im niezbędnych walorów które nabywa sie tylko świadcząc profesjonalną pomoc prawną. Poza tym jedyne adwokaci, w odróżnieniu od całej reszty prawników, są w pełni niezależni w ramach wykonywanych obowiązków, "korona zawodów" zatem nie może dotyczyć radców prawnych, ani - co gorsza - całej tej rzeszy szemranych "doradców".

    Nareszcie po tylu latach próżni mamy ministra który wie co robi.

    Odpowiedz
  • ja(2008-08-06 09:11) Zgłoś naruszenie 00

    mamy adwokatów, radców, będą doradcy albo licencjonowani i co jeszcze - konsultanci, specjaliści i eksperci ds. prawnych
    faktycznie "prawdziwa" konkurencja...
    do niczego nie prowadzi sztuczne mnożenie zawodów prawniczych, wystarczy zliberalizować zasady członkostwa w istniejących dwóch korporacjach i tyle

    Odpowiedz
  • też mec.(2008-08-06 09:13) Zgłoś naruszenie 00

    ej mec. nie rób siary adwokatom i nie wklejaj wszędzie swojego dennego tekstu

    Odpowiedz
  • Likamon(2008-08-06 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    Licencje są the best:) co dwa lata kolejny poziom i kolejny egzamin i luz:) adwokaci i radcowie się będą wkurzać, jak zawsze i udowadniać, że tylko aplikacja:P żałosne:)
    Szkoda tylko, że znając polskiego ustawodawcę, to wiele wody w Wiśle upłynie:) ale ja jeszcze z rok mogę poczekać, więc Panowie posłowie, czekam:)

    Odpowiedz
  • edu(2008-08-06 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko adwokatowie i radcowie po przejściu wyczerpującej i niezmiernie trudnej aplikacji są w stanie świadczyć skuteczną i pozbawioną pomyłek pomoc prawną. Ubezpieczenie dla tej grupy to tylko zbędny balast, bo przecież tu pomyłki się nie zdarzają. Więc co Wy doradcy biedni chcecie?!

    Odpowiedz
  • nie kolejnym korporacjom,tym naukowym też(2008-08-06 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    Na calym swiecie jest tak
    -studia dla tych ktorzy na nie zdali i to dobrze
    -zawod dla tych co zdali egzamin adwokacki.

    I tyle w temacie.Reszta i tak nie ma szans.

    Zaznaczam,ze zasady w obi pkt nawet w USa sa identyczne w kazdym stanie.

    Odpowiedz
  • .(2008-08-06 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    Dodam,ze wyksztalcenie prawnika ze studiami wlacznie trwa nie wiecej niz 7 lat.

    A co do lekarzy...predzej zostaniesz lekarzemw tym kraju niz prawnikiem

    Odpowiedz
  • do 9: edu(2008-08-06 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    buhahahaha jeżeli taki poziom intelektualny reprezentujesz jako adwokat (ewent. jako kandydat) to życzę powodzenia i współczuję Twoim klientom

    "adwokatowie"

    buhahahahahaaaa

    Odpowiedz
  • bibi(2008-08-06 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    minister sprawiedliwości Ćwiąkalski próbuje coś mieszać z tymi licencjami i chce przeszkodzić doradcom przygotował konkurencyjny projekt.

    Odpowiedz
  • a kuku(2008-08-06 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    w końcu też wywodzi się z korporacji, a Ministrem wiecznie nie będzie ;) więc należy dbać o kolegów i wspólną przyszłość

    nie ma to jak być sędzią we własnej sprawie :D :D :D

    Odpowiedz
  • Szkiełko i Oko(2008-08-06 10:01) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety oto mamy przykład kolejnej, typowo polskiej próby uporządkowania rzeczywistości. Tworząc konkurencyjną, faktycznie trzecią grupę (obok adwokatów i radców) powracamy do sytuacji, która spowodowała i tak nonsensowne rozwarstwienie zawodów prawniczych w Polsce. W imię ułatwienia dostępu do prawa nastepuje kolejne "narodzenie" które na pewno nie wpłynie ani na jakość świadczenia usług ani też na poprawę rynku. Drogą do do poprawy może być jedynie ujednolicenie praktyki zawodowej a nie jej kolejne dzielenie

    Odpowiedz
  • dentist(2008-08-06 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    Projekt Ćwiąkalskiego i Czai to moim zdaniem jedynie zmyłka korporacyjna. Chodzi o to, żeby zastpować te prawdziwe licencje. Przypomnijcie sobie, co już autor artykułu jakoś nie akcentuje, że ten cał projekt pogarsza naszą sytuację w stosunku nawet do tego co jest. A jest syf i kiła, jak się jest absolwentem prawa czy prawnikiem nieskorporowanym. Przypomnijcie sobie, że będziecie mogli udzielać jedynie PROSTYCH PORAD, a jakie to są proste porady to zdecyduje mecenas Ćwiąkalskie z Czają, albo kolejni ich korporacyjni następcy. Drugi problem to ta cała nieszczęsna i demonizowana praktyka. Będzie tak samo jak w tym durnym systemie patronackim. Za rok albo dwa chyłkiem do sejmu wejdzie nowelizacja mówiącao rękojmi, która dopiero da uprawnienia do licencji II stopnia, w komisji rękojmioznawczej będą zasiadać oczywiście korporanci i znowu wylądujecie w tym samym śmietniku. Nie dajcie się omotać temu niedorzecznemu projektowi.

    Odpowiedz
  • max(2008-08-06 10:38) Zgłoś naruszenie 00

    To zdjęcie z tymi książkami i wagą pasuje do tego projektu Ćwiąkalskiego z Czają. Otóż te książki to jakieś powieści, czyli bajki dla dorosłych. Nie wierzycie, to sobie powiększcie zdjęcie i przeczytajcie. I ten projekt to jedna wielka bujda mająca na celu rozmydlenie projektu Fair Play'a. Nie dziwi was, czemu ten projekt mówi też o doradcach, a nie np. o radcach? Termin doradca był zastosowany w projekcie niećwiąkalskim, żeby nie krzyczeli korporacyjni koledzy panów ministrów. Czemu teraz minister korzysta z tej nazwy? Ćwiąkalskie to adwokat, a ja nie wierzę adwokatom i im nie ufam. Gdyby taki teraz powiedział, że jest dzień to i tam poszedł bym sprawdzić. Bo dla mnie to taki zawód zaufania społecznego :))). Choć może zwrot "zawód zaufanie społecznego" pochodzi od słowa "zawodzić". Wtedy by się zgadzało.

    Odpowiedz
  • zawiedziony_członek_społeczeństwa(2008-08-06 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    Korporacje to jeden wielki ZAWÓD zaufania społecznego.

    Odpowiedz
  • tak wlasnie(2008-08-06 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    A to wszystko dlatego,że w grupie ,która funduje polskim prawnikom takie zmiany sa osoby,ktore nie poiwnny dostapic progu studiow.Tak by bylo za granica

    Odpowiedz
  • głos poparcia(2008-08-06 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    a moim zdaniem należy na jakiś czas [kilka-kilkanaście lat] uszczelnić korporacje i zamknąć dostęp do zawodu, prawników jest już za dużo a nadmierna konkurencja nikomu nie służy, zmuszając do pogoni za klientem osoby wykonujące zawód zaufania publicznego.
    Popieram w tym mec. Agacką-Indecką.

    Odpowiedz