Lech Kaczyński wyjaśnił, jaki dokładnie dokument ma na myśli. Wcześniej o istnieniu takiego dokumentu mówił prezes Telewizji Polskiej, Andrzej Urbański. Lech Kaczyński uważa, że dokument został przygotowany wiosną 2006 roku przez obecnego ministra finansów Jacka Rostowskiego i przedstawiał prezydenta jako główne zagrożenie dla Platformy Obywatelskiej.

Andrzej Urbański wspomniał o takim dokumencie przed kilkoma dniami, w wywiadzie dla "Dziennika". Dodał wówczas, że spodziewa się, iż Platforma Obywatelska będzie chciała przeprowadzić impeachment w niedalekiej przyszłości.

Szymanek-Deresz: wniosek o impeachment prezydenta nie ma szans

Wiceprzewodnicząca SLD Jolanta Szymanek-Deresz uważa, że ewentualny wniosek o impeachment prezydenta nie ma szans w parlamencie.

Jolanta Szymanek-Deresz, która również była gościem Sygnałów Dnia, uważa, że prezydent może być przez Platformę uznany za zagrożenie tylko dlatego, że ma prawo weta. Jednak - jej zdaniem - mówienie o impeachmencie jest przesadą, gdyż aby usunąć prezydenta ze stanowiska, należy mieć 2/3 głosów Zgromadzenia Narodowego.

Jolanta Szymanek-Deresz podkreśliła, że prezydent nie powinien zakładać a priori, że będzie wetować ustawy autorstwa PO. Zaznaczyła jednak, że jej partia, podobnie jak Pałac Prezydencki, nie poprze prywatyzacji szpitali.

Nie będzie raportu o stanie zdrowia prezydenta

Lech Kaczyński powiedział, że opinii publicznej nie zostanie przedstawiony taki dokument, a deklaracje Michała Kamińskiego z Kancelarii Prezydenta w tej sprawie sprzed kilku miesięcy nie były z nim konsultowane.

Zdaniem Lecha Kaczyńskiego, publikacja takiego raportu byłaby precedensem, po którym stan zdrowia osób publicznych stałby się przedmiotem walki politycznej.

Prezydent przypomniał, że w ciągu ostatnich miesięcy ponad sto razy występował publicznie i nigdy nie wyglądał nas osobę chorą.

Raportu o stanie zdrowia prezydenta Lecha Kaczyńskiego domaga się poseł Platformy Obywatelskiej Janusz Palikot. W marcu powiedział on w jednym z wywiadów, że prezydent "ma problemy ze zdrowiem" W kwietniu Michał Kamiński zapowiadał, że raport o stanie zdrowia Lecha Kaczyńskiego zostanie "wkrótce" upubliczniony.

Prezydent: nie będę wetował ustaw ws. profesjonalizacji armii

Prezydent Lech Kaczyński zapowiada, że nie będzie wetował ustaw w sprawie profesjonalizacji polskiej armii, o ile zostaną one dobrze przygotowane.

Wczoraj premier Donald Tusk potwierdził, że bieżący rok jest ostatnim, w którym obowiązuje powszechny pobór do wojska. W przyszłym roku armia ma stać się zawodowa, a od 1 stycznia 2010 roku w polskich koszarach ma już nie być żołnierzy z poboru.

Lech Kaczyński, który jako prezydent jest Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, powiedział, że jego zdaniem profesjonalna armia powinna być jak się wyraził - "duża i silna" oraz liczyć co najmniej 150 tysięcy żołnierzy.

Donald Tusk zapowiadał, że stan polskiej armii po przekształceniach wyniesie 120 tysięcy żołnierzy.