Od sierpnia pieniężne zadośćuczynienie dla rodzin ofiar wypadków

04.08.2008, 15:03; Aktualizacja: 04.08.2008, 16:42

Możliwość kompensowania krzywd związanych m.in. z cierpieniami psychicznymi po śmierci w wypadku bliskiej osoby przewiduje nowelizacja Kodeksu cywilnego, która weszła w życie w niedzielę.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • Karolsky(2009-01-22 12:56) Zgłoś naruszenie 00

    Nikt jeszcze nie poruszył istotnego problemu, jak to wpłynie na stawki OC: przy założeniu ok 5 tysięcy wypadków rocznie (wg GP) i średnio dwóch osobach "uprawnionych", to przy stawce 150 tys łączna kwota dojdzie spokojnie do 3 mld zł. No i zapłaci za to Pan, Pani i ci Państwo także... Nie łudźmy się, że ubezpieczyciele wyciągną te pieniądze z własnych kieszeni :-( Druga sprawa: wybujałe roszczenia "profesjonalnych" firm zajmujących się "pomocą" prawną poszkodowanym, żerujących na ludzkiej krzywdzie, które będą wplątywać poszkodowanych w wieloletnie spory sądowe z ubezpieczycielem, czerpiąc z tego korzyści sięgające średnio 30% odszkodowania - "średnia" wysokość zadośćuczynienia będzie musiała zaspokoić ich apetyty.

    Odpowiedz
  • majka(2009-01-06 17:49) Zgłoś naruszenie 00

    hmmm...mój mąż także zginął w wypadku.zostałam z dwójeczką malutkich dzieci i co? żadnego zadośćuczynienia.

    Odpowiedz
  • Irena Anna(2008-11-04 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    Moim zdaniem jeżeli sprawy ciągną się latami to znaczy że nadal nie są zakończone i takie sprawy powinna objąc nowa ustawa. Jeżeli w sposób ewidentny widac złą wolę ubezpieczyciela , działanie na szkodę rodzin ofiar wypadków to takiej sprawy nie powinno się odłożyc ad acta.Ustawa jest niesprawiedliwa w stosunku do osób latami, kosztem własnego zdrowiA bborykającymi się z cwaniactwem firm ubezpieczeniowych.

    Odpowiedz
  • PM(2008-08-13 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    mam pytanie dotyczy szkody osobowej z .2003 w wypadku zginal moj 15 letni syn ,do chwili obecnej walcze z PZU o wysokosc stosownego odszkodowania czsem brakuje zwyczjnie sił! chcialam zapytac czy bede mogla wystapic o zadoscuczynienie z napisanych komentarz wynika chyba ze nie

    Odpowiedz
  • wjw(2008-08-05 14:50) Zgłoś naruszenie 00

    Ustawodawca już od dawna nie stosuje w ustawach przepisów przejściowych. A jak już są to dopiero jest cyrk (vide - przepisy podatkowe). Teraz fiskus może dzięki temu zarobić na interpretacjach. Co za niedouczonych legislatorów się zatrudnia ? Miał abyć ustawa o tworzeniu prawa ale pewnie nie ma jej kto napisać.

    Odpowiedz
  • 1234567(2008-08-04 23:32) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego media grzmią, że teraz rodziny ofiar katastrofy MTK w Katowicach będą pozywać Skarb Państwa na podstawie tego przepisu??? tumaneria, czy specjalnie napuszczają ludzi na sądy, które okażą się znów złe

    Odpowiedz
  • Ja nie rozumiem tego problemu(2008-08-05 07:38) Zgłoś naruszenie 00

    KC mówi wyraźnie -poszkodowanemu należy się naprawa szkody!!! Ile kosztowała ta nowa Ustawa ,kto na niej znów zarobił.

    Odpowiedz
  • jakiś pan(2008-08-04 19:26) Zgłoś naruszenie 00

    Do Irena Anna: A gdyby Pani dzisiaj, dajmy na to coś zrobiła mnie, a za 10 lat pojawiłby się przepis, na podstawie którego mógłbym od Pani żądać odszkodowania, i zażądałbym go od Pani, to czy Pani by mi zapłaciła? Czy wówczas to by było sprawiedliwe? To czy komuś przysługuje jakieś roszczenie należy oceniać wg. daty z dnia nastąpienia zdarzenia. Przykro mi, że jest Pani w takiej sytuacji. Ale nie oceniajmy prawa wg. zasady "sprawiedliwie wtedy, gdy dla mnie korzystnie".

    Odpowiedz
  • Irena Anna(2008-08-04 18:59) Zgłoś naruszenie 00

    Z jednej strony decyzja sprawiedliwa a z drugiej zaś strony bardzo niesprawiedliwa a sam przepis niejednoznaczny. Uważam tak, ponieważ przed kilkoma laty mój mąż zginął w wypadku. Od tej pory dla nieznanych mi idei borykam się z licznymi problemami urzędowymi które nie powinny mieć miejsca a są skutkiem wypadku męża i działaniem nikczemnych ludzi chcących wzbogacić się na mojej krzywdzie. Taka sytuacja trwa od lilku lat nieprzerwanie. Niesprawiedliwy jest dla mjie zatem zapis iż nowe przepisy dot.wypadków po 3 sierp.2008 w przypadku gdy w dniu 3 sierpnia sprawy związane z wypadkiem i śmiercią męża nie zostały zakończone m. in. na skutek przeciągłości spraw sądowych.Proszę zatem postawić się w sytuacji osoby która nieprzerwanie musi na nowo odświeżać sprawę śmierci i wypadku, żyć tą sprawą co wciąż przzsparza nowych cierpień tymbardziej że firma ubezpieczeniowa robi wszystko aby wypłacić jak najniższe odszkodowanie i jak najniższą rentę.Wszyscy obywat.są równi względem prawa.

    Odpowiedz
  • Halina(2009-03-09 07:55) Zgłoś naruszenie 00

    WITAM SERDECZNIE.Pracuję w jednej z największych kancelarii prawnych.Zajmujemy się odszkodowaniami: za błąd lekarski,śmierć,kalectwo w wypadkach komunikacyjnych,w wypadkach w pracy,w zdarzeniach losowych...:prawo cywilne
    prawo gospodarcze
    prawo ubezpieczeń majątkowych i osobowych
    prawo handlowe
    prawo zamówień publicznych
    prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
    prawo administracyjne
    prawo karne
    prawo wykroczeń prawo finansowe
    prawo autorskie
    prawo upadłościowe i naprawcze
    prawo inwestycyjne, w tym budowlane
    prawo wekslowe i czekowe
    prawo bankowe
    prawo konstytucyjne
    prawo europejskie
    prawo ochrony środowiska

    Odpowiedz