"Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że weszła w życie legislacja, która zapewni pełną zgodność rozwiązań polskich z unijnym prawem i zapewni, że w najbliższych miesiącach numer 112 będzie w Polsce w pełni operacyjny" - powiedział rzecznik KE ds. telekomunikacji Martin Selmayr.

"Będziemy się przyglądać, jak system funkcjonuje w praktyce. Jeśli wszystko zadziała tak, jak należy, to spodziewamy się, że będziemy mogli zamknąć postępowanie już jesienią" - dodał.

Na początku czerwca MSWiA podało, że system lokalizowania osób dzwoniących pod numer 112 jest już gotowy i rozpoczęto jego testy.

W listopadzie zeszłego roku KE pozwała Polskę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, bowiem wciąż nie działała w Polsce lokalizacja osób dzwoniących z telefonów komórkowych przez służby ratownicze. Uniemożliwia to ratownikom szybkie dotarcie na miejsce wypadku i udzielenie pomocy.

Polska obiecała poprawę. MSWiA podpisało w styczniu porozumienie z sieciami Plus, Era, Orange, Play oraz Telekomunikacją Polską, na mocy którego operatorzy przekazują informacje o miejscu pobytu osoby dzwoniącej. KE podkreśliła bardzo dobrą współpracę z polskim rządem we wdrażaniu systemu.

"Mamy nadzieję, że będzie to przykład także dla innych krajów, gdzie lokalizacja nie jest jeszcze dostępna"

"To jest dobry przykład działania na rzecz europejskich obywateli i podróżnych oraz ich bezpieczeństwa" - powiedział Selmayr.

"Mamy nadzieję, że będzie to przykład także dla innych krajów, gdzie lokalizacja nie jest jeszcze dostępna" - dodał, wymieniając Holandię, Włochy, Litwę, a także Bułgarię.

Po raz pierwszy numer 112 wprowadzono 17 lat temu - chodziło o umożliwienie obywatelom UE korzystania z jednego numeru w celu wezwania służb ratowniczych do wypadków wszystkich rodzajów we wszystkich państwach członkowskich, co ma kolosalne znaczenie dla osób podróżujących.

System lokalizacji ma być w Polsce stopniowo doskonalony do 2010 r. Wtedy też ma powstać system Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Zachowane zostaną natomiast telefony alarmowe służb - 997, 998 i 999 - m.in. po to by nie obciążać nadmiernie numeru 112, który ma służyć do celów ratowniczych a nie do zgłaszania np. kradzieży.