■  SEJM WYBRAŁ WICEMARSZAŁKÓW. Wczoraj Sejm nowej kadencji dokonał wyboru wicemarszałków. Zostali nimi Stefan Niesiołowski z Platformy Obywatelskiej, Krzysztof Putra z Prawa i Sprawiedliwości, Jerzy Szmajdziński z Lewicy i Demokratów oraz Jarosław Kalinowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Niesiołowskiego poparło 292 posłów; Putrę 408; Szmajdzińskiego 427; Kalinowskiego - 453. Wicemarszałkowie Sejmu wybierani byli bezwzględną większością głosów. Sejm VI kadencji będzie miał pięcioosobowe Prezydium. Wczoraj po południu marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zwołał pierwsze posiedzenie Prezydium i Konwentu Seniorów.

Więcej www.sejm.gov.pl

■  RAPORT O ZAGROŻENIACH DLA ZAWODÓW PRAWNICZYCH. Wczoraj został opublikowany raport prawników europejskich na temat sytuacji zawodów prawniczych w Polsce. Autorzy opublikowanego wczoraj raportu uznali, że poprzedni rząd prowadził kampanię mająca na celu uzyskanie kontroli nad systemem sądowniczym, co stanowi brak poszanowania standardów konstytucyjnych i międzynarodowych. Wyrazili nadzieję, że obecna ekipa rządząca ten stan rzeczy zmieni.

■  POLICJA NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA NA DROGACH. Komenda Główna Policji organizuje akcję na rzecz bezpieczeństwa na drogach. Wczoraj policjanci rozdawali odblaskowe kamizelki kierowcom, dzieciom i pieszym w sześciu województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i wielkopolskim. Akcja Odblaskowe drogi od Bałtyku do Tatr ma im uświadomić, jak ważna na drodze jest dobra widoczność.

Więcej www.policja.pl

■  TYTUŁ CZŁOWIEKA BEZ BARIER PRZYZNANY. Rzecznik praw obywatelskich patronował konkursowi, w którym przyznawany jest tytuł Człowieka bez barier. W tym roku tytuł ten otrzymała prof. Ewa Nowicka-Rusek. Człowiek bez barier to osoba, która mimo niepełnosprawności odnosi sukcesy, robi coś niezwykłego, o czym warto opowiedzieć innym. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego tegoroczna edycja stała na bardzo wysokim poziomie, zarówno pod względem liczby, jak i jakości nadsyłanych zgłoszeń.

Więcej www.rpo.gov.pl

KR