Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej w Sopocie zapowiedzieli w niedzielę wystąpienie na drogę prawną przeciwko byłemu radnemu PO Jakubowi Świderskiemu, za jego wypowiedzi podczas konferencji prasowej PiS w Sejmie.

Politycy PO ocenili na niedzielnej konferencji prasowej, że wypowiedzi Świderskiego były "kłamliwe, obraźliwe i oszczercze".

Na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie poseł PiS Jacek Kurski ocenił, że prowokowanie zamieszania podczas Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, która zajmowała się w środę wnioskiem o uchylenie immunitetu Zbigniewowi Ziobrze, służyło Platformie Obywatelskiej "przykryciu afery sopockiej".

PiS zaprosiło na konferencję Jakuba Świderskiego, który w 2004 roku został wyrzucony z PO.

"Uważam, że sopocka PO powinna zostać rozwiązana" - oświadczył w piątek Świderski

"Uważam, że sopocka PO powinna zostać rozwiązana" - oświadczył w piątek Świderski. W jego opinii, sopocka PO "jest organizacją niemalże przestępczą". Zaprezentował też zarzuty - przede wszystkim korupcyjne - wobec kilku działaczy tej struktury.

Radni Cezary Jakubowski, Barbara Gierak-Pilarczyk oraz Małgorzata Maj w oświadczeniu podkreślili, że podejmowanie jakiejkolwiek polemiki ze Świderskim uważają za pozbawione sensu. Jak zaznaczyli, "nasz właściwy standard nie pozwala na komentowanie oszczerstw, które padły podczas konferencji w Sejmie".

Maj zapowiedziała wystąpienie do Prokuratury Rejonowej w Warszawie z wnioskiem o wszczęcie postępowania karnego wobec Świderskiego. "Jego wypowiedź jest fałszywa i stanowi przestępstwo na moją szkodę, opisane w art. 212 kodeksu karnego" - podkreśliła.

Jakubowski i sopocka PO nie podjęli jeszcze decyzji, czy wystąpią do sądu z pozwem, czy do prokuratury z wnioskiem o wszczęcie postępowania.

W odpowiedzi na konferencję Platformy sopockie PiS w oświadczeniu przesłanym PAP wyraziło zaniepokojenie informacją o procesach w trybie artykułu 212 przeciwko Świderskiemu.

"Nerwowa reakcja oskarżanych w mediach o działania przestępcze, oraz o działania na pograniczu prawa Cezarego Jakubowskiego i Małgorzaty Maj świadczą o tym, że wygłoszony przez radnego Świderskiego apel o rozwiązanie sopockiej PO jest zasadny" - czytamy w oświadczeniu PiS.

Dlatego sopockie PiS zwróciło się ponownie do premiera Donalda Tuska z apelem o rozwiązanie sopockiej Platformy Obywatelskiej.

Świderski w 2004 roku został wyrzucony z PO, a obecnie ma procesy o zniesławienie z Jackiem Karnowskim i Cezarym Jakubowskim.