"Nikomu nie uda się nie być rozpracowanym jakąś pracą naukową. (...) Zwróćcie uwagę na każdy wasz krok, bo wielu z was będzie agentami "Bolek", czego wam nie życzę, bo to nie jest przyjemne" - powiedział Wałęsa.

Do zebranych zwrócił się: "Panie i panowie, szanowni państwo, przyjaciele i wrogowie". Wspominał, że historyczne wydarzenia, które zaowocowały upadkiem komunizmu są obecnie przedmiotem kontrowersji.

"Wielu ma wątpliwości, wielu się nie zdążyło załapać. Chciałoby jeszcze raz rozdawać. Gdyby miało jeszcze raz do tego dojść, w pierwszym szeregu stanęliby do walki i do zwycięstwa. I oni chcą powtórzyć sukces, żeby się załapać" - mówił Wałęsa.

Dodał, że w dzisiejszych czasach trzeba wypracować nowoczesne narzędzia polityczne i ekonomiczne, odpowiednie do warunków globalizacji i zrezygnować ze starych pojęć i mechanizmów.

"Jeśli tego nie zrobimy, dzisiaj będziemy mówić, że to jest przez agentów, przez Bolka. Ale jutro będą nam tłumaczyć: "Tato, dziadziuś, nie opowiadaj głupot. To ty wybrałeś bliźniaków, a pięcioraczki mogłeś wybrać jeszcze. To ty (...) patrzyłeś (...) na demagogię, popierając nie wiadomo kogo, któremu nie wiadomo o co chodzi. Ty to zrobiłeś, a nie Wałęsa" - ocenił.

Pytany przez dziennikarzy o wtorkowy artykuł w "Rzeczpospolitej" poświęcony tezom książki "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii", napisanej przez historyków IPN, powiedział, że "ktoś zarobił marne grosze za nędzny artykuł". Pytany, czy jest urażony tym tezami przyznał, że "woli nagrody niż kary", ale zaznaczył, że jest "wytrenowany" i "zahartowany".

Prezes IPN: książka przekazuje prawdę historyczną, od której nie ma sensu uciekać

Jak powiedział dziennikarzom prezes IPN Janusz Kurtyka, książka przekazuje prawdę historyczną, od której nie ma sensu uciekać. Zaznaczył, że na powiedzeniu tej prawdy nie ucierpi wizerunek Wałęsy jako symbolu walki z komunizmem.

"Pan prezydent Wałęsa jest symbolem polskiego marszu do wolności. W żaden sposób ta książka tego symbolu nie podważa. (...) Nie sądzę również, żeby było możliwe budowanie jakichkolwiek symboli na fałszu, czy też na ucieczce od prawdy i rzeczywistości. Prawdziwy symbol nie padnie tylko dlatego, że pisane są książki oparte na rzetelnej kwerendzie naukowej. Dziełem życia prezydenta Wałęsy nie są trudne chwile, ale to, że był symbolicznym przywódcą Solidarności i ikoną antykomunistycznego oporu w skali światowej" - podkreślił Kurtyka.