SPADKI I DAROWIZNY
Artykuł 16 ust. 7 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 1997 r. nr 16, poz. 89 z późn. zm.), stanowi o zbyciu lokalu z powodu konieczności zmiany warunków mieszkaniowych, a nie o konieczności zbycia lokalu z powodu zmiany warunków mieszkaniowych. Innymi słowy, chodzi o przyczyny zmiany miejsca zamieszkania, a nie o konsekwencje takiej zmiany.
Określając termin nabycia innego budynku lub uzyskania pozwolenia na jego budowę, ustawodawca użył terminu „nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia”. Określenie takie wskazuje nie tylko koniec terminu do dokonania tej czynności, ale także na następstwo chronologiczne - nabycie budynku (lokalu) lub uzyskanie pozwolenia na budowę budynku powinno nastąpić po zbyciu odziedziczonego budynku (lokalu).
NSA SYGN. AKT II FSK 1311/05
DROGI
Utwardzenie istniejącego zjazdu ziemnego materiałem kamiennym jest jego przebudową, na którą - w świetle art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2004 r. nr 204, poz. 2086 z późn. zm.) - należy uzyskać zgodę.
WSA WARSZAWA SYGN. AKT VI SA/Wa 943/06
ZATRUDNIENIE
Artykuł 48 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz. 1001 ze zm.) nie rozróżnia ilości zatrudnień, które można podjąć. Każde kolejne zatrudnienie bezrobotnego z własnej inicjatywy, po przyznaniu dodatku aktywizacyjnego, należy traktować jako kontynuację zatrudnienia pierwotnego.
WSA BYDGOSZCZ SYGN. AKT II SA/Bd 317/06
PRAWO CYWILNE
Przepis art. 734 par. 2 k.c., stanowiący, że w braku odmiennej umowy zlecenie obejmuje umocowanie do wykonania czynności w imieniu dającego zlecenie, nie znajduje zastosowania do umowy o zastępstwo strony przez radcę prawnego przed sądem. Jego zastosowanie zostało bowiem wyłączone przez przepisy ustawy o radcach prawnych (art. 22 ust. 2) i przepisy kodeksu postępowania cywilnego o pełnomocnictwie (art. 89). Radca prawny, aby mógł wykonać umowę o zastępstwo strony przed sądem, musi zatem otrzymać od strony stosowne pełnomocnictwo procesowe. Powinno to być co najmniej pełnomocnictwo do prowadzenia sprawy (art. 88 k.p.c.), które obejmuje - w myśl art. 91 k.p.c. - w szczególności umocowanie do wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych.
Przepis art. 736 k.c. nie zmienia ogólnych reguł dotyczących zawarcia umowy. Przyjmujący zlecenie nie ma obowiązku przyjęcia oferty i brak odmownej odpowiedzi na ofertę nie jest równoznaczny z zawarciem umowy. Zaniedbanie omawianego obowiązku może natomiast spowodować odpowiedzialność za wynikłą z tego szkodę, podlegającą wyrównaniu w granicach tzw. ujemnego interesu umowy.
SN SYGN. AKT II CSK 208/06
SYSTEM OŚWIATY
Skoro na gruncie ustawy o systemie oświaty istnieje rozgraniczenie kompetencji organów jednostki samorządu terytorialnego i ustawa radzie gminy powierza stanowienie o zamiarze likwidacji i likwidacji szkoły, to do rady gminy należy również uzyskanie pozytywnej opinii kuratora oświaty, o której mowa w ust. 2 art. 59. Także radzie gminy służy zażalenie na postanowienie kuratora, o jakim mowa w ustępie 2b tegoż artykułu. Wobec tego rada gminy, jako organ jednostki samorządu terytorialnego, może uchwałą umocować przewodniczącego do złożenia zażalenia na postanowienie kuratora, a w dalszej części - skargi do sądu administracyjnego; dotyczy to również radcy prawnego, jako fachowego pełnomocnika.
WSA RZESZÓW SYGN. AKT II SA/Rz 728/06
TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY
Pomimo pozostawienia w ustawie z dnia 25 listopada 2004 r. o zawodzie tłumacza przysięgłego takiego samego określenia tłumacz przysięgły, jest to nowy zawód, który mogą wykonywać osoby spełniające inne wymagania, niż tłumacze przysięgli ustanowieni przy sądach okręgowych
WSA WARSZAWA SYGN. AKT VI SA/Wa 690/05
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama