Po licznych dyskusjach adwokatura zmienia opinię na temat połączenia dwóch korporacji prawniczych: radcowskiej i adwokackiej.
Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie wystosowała wczoraj do samorządu radców prawnych uchwałę, w której uznaje, że w żywotnym interesie adwokatury polskiej leży niezwłoczne podjęcie przez statutowe władze naczelne obu samorządów - adwokackiego i radcowskiego rzeczowego dialogu w sprawie zapowiadanej przez przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości reformy zawodów prawniczych. Do tej pory adwokatura podkreślała głównie różnice między zawodami i piętnowała u radców uzależnienie od pracodawcy wynikające ze stosunku pracy.
Obecnie, zdaniem Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, naczelne władze adwokatury powinny rozważyć warunki włączenia do adwokatury tych radców prawnych, którzy spełniają wymogi ustroju adwokatury lub ewentualnego połączenia obu korporacji.
Mając na uwadze 90 lat dziejów nowoczesnej polskiej palestry Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie stoi na stanowisku, że zaniechania naczelnych władz adwokatury mogą doprowadzić do narzucenia adwokaturze rozwiązań sprzecznych z jej interesem.
- To znaczący sygnał środowiska adwokackiego - komentuje propozycję prezes Maciej Bobrowicz z Naczelnej Rady Radców Prawnych.
- Samorząd radców prawnych wielokrotnie wypowiadał się w kwestii ewentualnego połączenia samorządu radcowskiego i adwokackiego. Dlatego z zadowoleniem przyjmuję uchwałę ORA w Warszawie w sprawie podjęcia rozmów z naszym samorządem w kwestii projektów reform zawodów prawniczych, w tym połączenia naszych samorządów - dodaje Maciej Bobrowicz.