W 2008 roku pojawią się dowody osobiste zawierające dane biometryczne Zamiast kartą bankową będziemy mogli zapłacić za zakupy dowodem Nowe dowody otrzymają najpierw 18-latkowie i wymieniający dokument

  •  W 2008 roku pojawią się dowody osobiste zawierające dane biometryczne
  •  Zamiast kartą bankową będziemy mogli zapłacić za zakupy dowodem
  •  Nowe dowody otrzymają najpierw 18-latkowie i wymieniający dokument
NOWOŚĆ
Jeszcze 5 mln Polaków nie wymieniło starych książeczkowych dowodów osobistych, a już w przyszłym roku pojawi się kolejna wersja dowodu tożsamości - osobisty dowód biometryczny. Dzięki wbudowanemu chipowi zastąpi on nie tylko karty płatnicze i ubezpieczeniowe, ale nawet klucze do drzwi.
Dowód biometryczny to dokument o najwyższym stopniu zabezpieczeń.
- Poza funkcją dokumentu tożsamości może pełnić funkcję karty ubezpieczeniowej. Będzie też miał możliwość implementowania innych funkcji, np. karty płatniczej czy karty dostępu - zamiast klucza do mieszkania - mówi Patrycja Hryniewicz z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Biometryczny dowód osobisty pozwoli w przyszłości na mniejszą częstotliwość wizyt w urzędach w związku z np. rozliczeniem zobowiązań podatkowych.
Dane z mikroprocesora
Dowód biometryczny będzie miał wbudowany mikroprocesor, na którym zostaną zapisane różne informacje pozwalające lepiej chronić tożsamość jego posiadacza. Może się na nim znaleźć np. zapis linii papilarnych, wzór siatkówki oka, grupa krwi albo zapis geometrii dłoni.
- Sam dokument na pewno będzie bardzo nowoczesny, ale w ślad za nim muszą pojawić się konstrukcje prawne, które pozwolą na wykorzystanie jego wszystkich możliwości. Dzisiaj nie wiadomo, czy będzie można wykorzystywać dowód biometryczny do podpisu elektronicznego czy głosowania w wyborach przez internet - podkreśla Jarosław Pycior z Urzędu Dzielnica Wola w Warszawie.
Biometryczny dowód osobisty ułatwi życie nie tylko obywatelom przebywającym w kraju, ale również podróżującym lub pracującym w UE, ponieważ będzie spełniał parametry Europejskiej Karty Tożsamości.
Później rzadsze wymiany
- Dodatkowo przy zmianie miejsca zamieszkania lub stanu cywilnego nie trzeba będzie wymieniać całego dokumentu. Niektóre dane o charakterze zmiennym, np. miejsce zamieszkania, mogą być zapisane w procesorze, a nie grawerowane na plastiku. Zaoszczędzi to zarówno czas, jak i pieniądze - wyjaśnia Jarosław Pycior.
Wprowadzenie dowodów biometrycznych jest działaniem niezależnym od akcji wymiany dowodów książeczkowych.
- Zielony dowód osobisty nie spełnia dzisiejszych standardów zabezpieczeń dla dokumentów tożsamości. Z tego powodu, a także ze względu na bezpieczeństwo państwa, książeczkowe dowody osobiste muszą zostać wymienione na plastikowe.
Najpierw 18-latkowie
Jak przyznaje Piotr Piętak, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, decyzje w sprawie daty wprowadzenia nowych dowodów zapadną w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Wtedy wyjaśni się sprawa wykonania dokumentów i typu mikroprocesorów, które będą w nie wbudowane.
Proceduralnie zmiana dowodu nie będzie się różniła od dotychczasowej.
- Dowody biometryczne otrzymają osoby ubiegające się o dowód po raz pierwszy (18-latkowie urodzeni w 1990 roku) i osoby, którym upływa okres ważności dokumentu. Nie przewidujemy obowiązkowej wymiany dowodów poza dowodami książeczkowymi. Dotychczas wydane plastikowe dowody osobiste zachowują swoją dziesięcioletnią ważność - tłumaczy Patrycja Hryniewicz.
Biometryczny dowód osobisty ma kosztować około 20 zł.
Adam Makosz
ikona lupy />
Piotr Piętak wiceminister spraw wewnętrznych / DGP