To nie jest śmieszne. Rządzący nie chcą opublikować ustawy, którą przez pomyłkę przyjęli

autor: Patryk Słowik20.11.2020, 06:00; Aktualizacja: 20.11.2020, 08:13
Cztery tarcze antykryzysowe, które parlament uchwalił, a prezydent podpisał, zajmują 208 stron. Łącznie wszystkie przepisy związane z koronawirusem – kilkanaście ustaw i już niemal setka rozporządzeń – mieszczą się na grubo ponad 1 tys. stron.

Cztery tarcze antykryzysowe, które parlament uchwalił, a prezydent podpisał, zajmują 208 stron. Łącznie wszystkie przepisy związane z koronawirusem – kilkanaście ustaw i już niemal setka rozporządzeń – mieszczą się na grubo ponad 1 tys. stron.źródło: DGP

Pośpiech, niedokładność, nocne wrzutki niezwiązane z procedowaną ustawą, wymiany kadrowe pod płaszczykiem walki z COVID-19 – to już codzienność. Rządzący nie chcą nawet opublikować ustawy, którą sami przez pomyłkę przyjęli

C ztery tarcze antykryzysowe, które parlament uchwalił, a prezydent podpisał, zajmują 208 stron. Łącznie wszystkie przepisy związane z koronawirusem – kilkanaście ustaw i już niemal setka rozporządzeń – mieszczą się na grubo ponad 1 tys. stron. To oczywiste, że w tym gąszczu gubi się niemal każdy obywatel. Skonfundowani mogą być prawnicy. Niestety, wpłynięcia na legislacyjne mielizny nie udało się uniknąć również politykom i urzędnikom, którzy za stworzenie tych regulacji odpowiadali.

Pilnie odłożone

Najnowszy przykład to ostatnia specustawa koronawirusowa, którą Sejm uchwalił 28 października. Andrzej Duda podpisał ją 3 listopada. To ta ważna ustawa, przy której – według wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości z czasu jej uchwalania – Senat nie powinien zwlekać ani dnia. Wprowadzono w niej bowiem choćby ustawowy obowiązek zasłaniania nosa i ust oraz dodatki dla lekarzy. Szkopuł w tym, że Sejm, rozpatrując poprawki Senatu, przez pomyłkę jedną istotną poprawkę przyjął, podczas gdy politycy rządzącej partii chcieli ją odrzucić. W ten sposób postanowiono przyznać dodatki do wynagrodzeń nie tylko lekarzom bezpośrednio zmagającym się z COVID-19, lecz niemal wszystkim w Polsce.

Co więc zrobiono? Ano – dosłownie – nic. Prawo nadal nie zostało opublikowane, więc nie weszło w życie, a parlamentarzyści właśnie pracują nad nowelizacją ustawy, która nie obowiązuje. Chodzi o to, by dodatki dla niemal wszystkich lekarzy nie były wiążące ani przez sekundę.

Brzmi kuriozalnie? W poprzednich miesiącach wcale nie było lepiej.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (50)

  • SZELESZCZYCIEL (2020-11-22 05:44) Zgłoś naruszenie 11

    Nie powinno się mówić "koronawirus", a KORONO WIRUS. Podobnie, jak nie mówimy "białaczerwona", a BIAŁO CZERWONA.

    Odpowiedz
  • Film(2020-11-22 00:48) Zgłoś naruszenie 22

    To nie bubel prawny. To przemyślana ustawa. Teraz nie ma sensu podnosić krzyku że mogą siła wyszczepiać, bo nie ma takiej ustawy. Jak będą szczepionki, wtedy szybko opublują ustawę. Ludzie budźcie się, bo za chwilę będzie za późno. Tutaj nie chodź o żadne dodatki. Zacznijcie myśleć.

    Odpowiedz
  • Bert(2020-11-21 22:26) Zgłoś naruszenie 95

    gdyby u władzy był tusk, rostowski, trzaskowski, budka , metrwgłąb-kopacz, to Polska była by już jednym wielkim cmentarzem niepogrzebanych ciał

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mecenas(2020-11-21 12:05) Zgłoś naruszenie 75

    To nie jest śmieszne. Prasa chce opublikować ustawe, którą nieodpowiedzialnie przyjął Senat" Senat- chociażby dlatego ze jego naczelnym jest lekarz o którym rzucano kamuflet "koperciaż" . Pamiętajcie w swojej nienawiści że tą forsę musielibyście płacić Wy --skladkowicze ZUS i KRUS a otrzymywały by osoby niesłusznie obdarzane . Czż y wiec gdyby przez pomylke ,przeoczenie ,celowość Senatu napisano iz w Warszawie nalezy eksplodować bombę atomową też byście żądali publikacji. Nie ma prawa ze swojego prawa korzystać ten Który działa przeciwko spolecznogospodarczemu przeznaczeniu tego prawa i dlatego wstrzymanie publikacji błędnej ustawy jest usprawiedliwione.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mecennas(2020-11-21 12:02) Zgłoś naruszenie 97

    "To nie jest śmieszne. Prasa chce opublikować ustawy, która nieodpowiedzialnie przyjął Senat" Senat- chociażby dlatego ze jego naczelnym jest lekarz o którym rzucano kamuflet "koperciaż" . Pamiętajcie w swojej nienawiści że ta forsę musielibyście płacić Wy --skladkowicze ZUS i KRUS a otrzymywać by osoby niesłusznie obdarzane. Czy wiec gdyby przez pomylke ,przeoczenie ,celowość Senatu napisano iz w Warszawie nalezy eksplodować bombę atomową też byście żądali publikacji. Nie ma prawa ze swojego prawa korzystać ten Kto dziala przeciwko spolecznogospodarczemu przeznaczeniu tego prawa i dlatego wstrzymanie publikacji błędnej ustawy jest usprawiedliwione.

    Odpowiedz
  • Bum(2020-11-21 09:06) Zgłoś naruszenie 187

    PiS jest jak kompania saperów masowo układających pola minowe. Na końcu pogubią się, gdzie położyli ładunki wybuchowe i sami w nie wlezą.

    Odpowiedz
  • Ola(2020-11-21 07:27) Zgłoś naruszenie 456

    Nie mam żadnego szacunku do polityków którzy za 12-18 tyś miesięcznie udają ze pracują. Nie mam szacunku do palujących ludzi milicjantów, którzy zamiast stać na straży prawa sami je łamią. Polska to dyktatura, rządzona przez chorego z nienawiści starca

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • as(2020-11-20 21:47) Zgłoś naruszenie 386

    ta cała pisowska czarna zaraza powinna już siedzieć w więzieniach i kamieniołomach (ci najbardziej nadgorliwi i łamiący Konstytucję!!!!)

    Odpowiedz
  • IB(2020-11-20 19:55) Zgłoś naruszenie 167

    Tym samym dalej można nie nosić masek i lekarze NA RAZIE odpowiadają za swoje błędy. Ale już niedługo. Poprawią ustawę i wezmą ludzi za mor.y.

    Odpowiedz
  • j.(2020-11-20 19:33) Zgłoś naruszenie 3314

    No i to jest świetny przykład łamania zasad praworządności. Mamy taką władzę, która chciałaby mieć nieograniczone możliwości postępowania. Nie chce się podporządkować temu, co dla innych rządów jest czymś oczywistym. Pod pretekstem obrony suwerenności pozbawią nas teraz zarówno unijnej kasy, jak i praworządności. Nie mogą znieść tego, że sędziowie się im stawiają, że nie chcą orzekać po uważaniu władzy wykonawczej, tylko zgodnie z własnym sumieniem zważając na stan prawny i faktyczny każdej sprawy. Mamy podobno "wstawać z kolan" w stosunkach z UE, a jednocześnie padać na twarz przed Majestatem Pana Prezesa, który chce mieć prawo robić z nami, co mu się podoba. Obawiam się, że teraz nawet w razie przegrania wyborów oni nie oddadzą władzy! Powiedzą, że źle zagłosowaliśmy, że zostaliśmy zmanipulowani przez antypolskie media, że to jest atak na rząd itp. Nie oddamy władzy i co nam zrobicie? Będziecie "donosić na Polskę"? Za to też będą kary! Ciekawe, co wtedy... Ja już zaczynam się bać, może nawet bardziej, niż w stanie wojennym, bo mamy nieobliczalną władzę, która teraz już chyba nie cofnie się przed niczym!

    Odpowiedz
  • pppppp(2020-11-20 17:02) Zgłoś naruszenie 127

    czyli lekarzy nie będzie na oddziałach covidowych,

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2020-11-20 16:51) Zgłoś naruszenie 4411

    I to jest ta praworządna Polska w/g PIS. Fundusze UE tylko w powiązaniu z praworządnością!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Większość pisich(2020-11-20 16:15) Zgłoś naruszenie 537

    ustaw przepychanych pośpiesznie nocą przez mapety i kukiełki to buble prawne !

    Odpowiedz
  • aaa(2020-11-20 13:07) Zgłoś naruszenie 408

    Cóz idealny przyklad tzw. polskiego dziadostwa - nie od dzis Polske nazywaja Meksykiem EUropy...

    Odpowiedz
  • Do Baranow(2020-11-20 13:01) Zgłoś naruszenie 2962

    A gdyby Rząd po omyłkowym poprawieniu przez Senat opublikował ustawę iż WYPOWIADAMy WOJNE ROSJI też byście barany darli tak pyski o publikacje ustawy?

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Obserwator(2020-11-20 11:26) Zgłoś naruszenie 1657

    Nie jest śmieszne że Senat tak poprawia ustawy by rozdać nienależnie pieniądze i powiedzieć że to rządzący stanowią takie prawo ze budżet nie wytrzymuje, że kupują głosy i inne dyrdymały. A jeszcze parę lat temu Senat miał autorytet tego tworu który przefiltruje ustawy i wychwyci nieścisłości , o które w tworzeniu przepisów bardzo łatwo. A teraz to jakby założeniem było im gorzej tym lepiej. No bo może w końcu społeczeństwo uwierzy w nasza propagandę i zacznie gorzej patrzeć na obecna władze. Może w końcu ją przejmiemy i skończy się rozliczanie tych przy których np. . w Polsce "spadło zużycie paliwa o 1/3" Nikogo z krzykaczy to nie zastanowiło. Pewnie tak, ale myślenie boli , a pokrzyczeć na ulicy to taka frajda...

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Prawoto(2020-11-20 11:14) Zgłoś naruszenie 2923

    były minister Sikrski odmówił opłaty za abonament RTV gdy sam jak Rządził za posiadanie bez względu na przesyłana treść zmusił innych do płacenia.I co wyegzekwował toś z Niego .nieslyszalem

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Piotr(2020-11-20 09:58) Zgłoś naruszenie 26148

    To nie jest śmieszne. Opozycja w Senacie robi wszystko aby popsuć rządowe projekty ustaw narażając zdrowie Polaków i gospodarkę. Liczy się tylko władza bez względu na koszty. Brawo wy!

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • patryk(2020-11-20 09:09) Zgłoś naruszenie 8710

    czyli maseczki nosimy bezprawnie z własnej nieprzymuszonej woli hahahaah

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz