statystyki

Projekt nowelizacji ustawy aborcyjnej. Prezydent niechybnie stworzy wątpliwości interpretacyjne

autor: Piotr Szymaniak19.11.2020, 07:52; Aktualizacja: 19.11.2020, 07:53
Oprócz tego fundacja zwraca uwagę, że przyjęcie nowego brzmienia art. 4a ustawy aborcyjnej spowoduje pozostawienie poza katalogiem sytuacji, w których badania prenatalne wskażą na prawdopodobieństwo wystąpienia wady świadczącej o ciężkim upośledzeniu płodu, które jednak nie będzie „niechybnie i bezpośrednio” prowadziło do śmierci dziecka.

Oprócz tego fundacja zwraca uwagę, że przyjęcie nowego brzmienia art. 4a ustawy aborcyjnej spowoduje pozostawienie poza katalogiem sytuacji, w których badania prenatalne wskażą na prawdopodobieństwo wystąpienia wady świadczącej o ciężkim upośledzeniu płodu, które jednak nie będzie „niechybnie i bezpośrednio” prowadziło do śmierci dziecka.źródło: ShutterStock

Projekt nowelizacji ustawy aborcyjnej przywracający w zmienionej formie możliwość przerywania ciąży z uwagi na wady płodu jest już w Sejmie i został skierowany do komisji zdrowia. Na razie nie wiadomo, kiedy komisja przystąpi do prac nad nim, ponieważ członkowie gremium czekają na ekspertyzę Biura Analiz Sejmowych. Opinię do projektu przygotowali już za to eksperci Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, wskazując na jego braki.

Przypomnijmy. Po tym jak Trybunał Konstytucyjny uznał (sygn. akt: K 1/20), że możliwość przerwania ciąży, gdy „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”, jest niezgodna z konstytucją, prezydent zaproponował dodanie do ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży nowego art. 4a ust. 1 pkt 2a.

W jego myśl przerwanie ciąży byłoby dopuszczalne, gdy „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne”. Jednak, jak podnoszą przedstawiciele HFPC, taka konstrukcja przepisu rodzi wątpliwości interpretacyjne.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • „Wielki”kontynuator myśli swojego nauczyciela(2020-11-19 14:45) Zgłoś naruszenie 00

    Lecha Kaczyńskiego. Chyba Lech się wstydzi jak potraktowano konstytucję i jak rozprawiono się z kompromisem, który był kruchy i nie zadawalał żadnej ze stron ale był kompromisem. Najpierw opos się cieszył potem się podlizać chce, wielki mi mąż stanu. Wybory kopertowe mu pasowały i tylko im przyklaskiwał, propagandą wygrane wybory o włos. Szkoda Cię Polsko.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane