statystyki

Wiadomo, skąd wyciekły dane osób na kwarantannie

autor: Sławomir Wikariak18.11.2020, 08:13; Aktualizacja: 18.11.2020, 08:52
Mężczyzna przyznał się do winy, ale skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Według portalu prokurator ma wątpliwości co do jego poczytalności, dlatego skierował go na badanie sądowo-psychiatryczne.

Mężczyzna przyznał się do winy, ale skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Według portalu prokurator ma wątpliwości co do jego poczytalności, dlatego skierował go na badanie sądowo-psychiatryczne.źródło: ShutterStock

To pracownik miejskiej spółki w Gnieźnie zajmującej się gospodarką odpadami ujawnił dane osób będących na kwarantannie. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych udzielił spółce upomnienia.

W kwietniu 2020 r. w internecie ujawniono dane ok. 300 osób z Gniezna, które były wówczas objęte kwarantanną. Nie było wśród nich nazwisk, ale adresy, pod którymi odbywano kwarantannę. Sprawą zainteresował się rzecznik praw obywatelskich, który uznał, że ujawnienie tych informacji nie tylko oznacza złamanie prawa, ale może również zagrażać bezpieczeństwu. Z tego też względu poprosił prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych o informację na temat podjętych działań.

Jak wynika z opublikowanej odpowiedzi UODO, w trakcie przeprowadzonego postępowania ustalił, że dane dotyczące miejsca kwarantanny trafiały do kilkunastu odbiorców, w tym również do spółki zajmującej się wywozem śmieci. Chodziło o to, by nie odbierać odpadów z tych miejsc. Wykaz ten został wydrukowany i przez krótki czas pozostawiono go na biurku odpowiedzialnej za to osoby. To wtedy właśnie inny pracownik spółki miał zrobić telefonem zdjęcie zestawienia. Później trafiło ono do sieci.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane