statystyki

Sama epidemia nie usprawiedliwia opóźnienia w wydaniu decyzji

21.10.2020, 07:41; Aktualizacja: 21.10.2020, 07:41
Uzasadnionym powodem opóźnienia w wydaniu decyzji administracyjnej nie może być samo obowiązywanie stanu epidemii z powodu choroby zakaźnej wywoływanej wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) ani też to, że dana gmina znajduje się na obszarze powiatu uznanego za strefę czerwoną lub żółtą ze względu na liczbę wykrytych przypadków COVID-19.

Uzasadnionym powodem opóźnienia w wydaniu decyzji administracyjnej nie może być samo obowiązywanie stanu epidemii z powodu choroby zakaźnej wywoływanej wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) ani też to, że dana gmina znajduje się na obszarze powiatu uznanego za strefę czerwoną lub żółtą ze względu na liczbę wykrytych przypadków COVID-19.źródło: ShutterStock

Czy pojawienie się ogniska koronawirusa w urzędzie gminy uzasadnia opóźnienia w wydaniu decyzji administracyjnych?

Dr Andrzej Pogłódek konstytucjonalista z Wydziału Prawa i Administracji UKSW w Warszawie

Zagadnienie wydawania decyzji administracyjnych jest uregulowane w kodeksie postępowania administracyjnego (k.p.a.). Jego przepisy przewidują, że organ powinien wydać decyzję w najkrótszym możliwym czasie. Sprawy, które można rozstrzygnąć na podstawie przedstawionych przez stronę dowodów dołączonych do wniosku, powinny być załatwiane niezwłocznie. Jeżeli organ musi przeprowadzić postępowanie dowodowe (zgromadzić dowody), na wydanie decyzji ma miesiąc. Jeżeli natomiast sprawa jest bardzo skomplikowana, na wydanie decyzji ma dwa miesiące. Sprawy odwoławcze organ powinien rozpatrzyć w ciągu miesiąca.

Wskazane terminy mają charakter instrukcyjny. Po ich upływie organ popada w zwłokę. Zgodnie z k.p.a. powinien wówczas poinformować o tym stronę (strony) oraz wyjaśnić, z jakich powodów nie wydał decyzji w określonym czasie, a także podać nowy termin na jej wydanie.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane