statystyki

Senat skorygował ustawę futerkową

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak15.10.2020, 08:26; Aktualizacja: 15.10.2020, 08:27
W sejmowej wersji ustawy była mowa tylko o rekompensatach, ale bez żadnych szczegółów. Jeden z senatorów opozycji zauważył, że proponowany przez Senat mechanizm odszkodowań będzie bardzo hojny, choć nie ma na to szczegółowych wyliczeń.

W sejmowej wersji ustawy była mowa tylko o rekompensatach, ale bez żadnych szczegółów. Jeden z senatorów opozycji zauważył, że proponowany przez Senat mechanizm odszkodowań będzie bardzo hojny, choć nie ma na to szczegółowych wyliczeń.źródło: ShutterStock

Senatorowie wydłużyli vacatio legis dla branży futerkowej do połowy 2023 r., a dla branży uboju rytualnego do 2025 r. Z zakazu uboju wyłączyli hodowców drobiu.

Pierwsze dwa głosowania dotyczyły odrzucenia ustawy lub jej przyjęcia bez poprawek – i obie propozycje padły. Za odrzuceniem ustawy było 24 senatorów na 97 głosujących (w tym senatorowie PSL, część KO, ale także senator PiS Andrzej Pająk). Z kolei wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek poparło tylko dwoje senatorów lewicy. W tym momencie było już rozstrzygnięte, że ustawa wróci do Sejmu skorygowana, gra toczyła się tylko o to, które poprawki uzyskają większość.

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk reklamował poprawki PiS zgłoszone w porozumieniu z rządem. Przewidywały one roczne vacatio legis dla zakazu hodowli zwierząt futerkowych i zakazu uboju rytualnego z wyłączeniem uboju na potrzeby wspólnot religijnych w Polsce, zwolnienie z zakazu uboju producentów drobiu oraz wprowadzenie Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane