Nie poddaję się, nie obrażam, działam dalej. Chcę zaprezentować moją wizję urzędu rzecznika praw obywatelskich – mówiła kandydatka na to stanowisko Zuzanna Rudzińska-Bluszcz po posiedzeniu sejmowej komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która ponownie negatywnie zaopiniowała jej kandydaturę.

W poniedziałek sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka ponownie negatywnie zaopiniowała kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Pierwsze głosowanie w tej sprawie odbyło się 17 września. Wtedy również komisja nie opowiedziała się za jej kandydaturą, jednak głosowanie zostało unieważnione.

Jak mówiła po drugim głosowaniu Rudzińska-Bluszcz, "komisja negatywnie zaopiniowała kandydaturę głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości, ale opinia komisji nie jest wiążąca dla Sejmu, który najprawdopodobniej w najbliższy czwartek będzie głosował nad RPO kolejnej kadencji".

"Nie poddaję się, nie obrażam, działam dalej. Jestem nastawiona na to, żeby zaprezentować swoją wizję urzędu rzecznika praw obywatelskich, przedstawić stan tych praw" – zadeklarowała. Przypomniała jednocześnie, że jest jedyną kandydatką na ten urząd i poinformowała, że w ostatnich trzech tygodniach liczba popierających ją organizacji społecznych wzrosła z 700 do 871.

"W imieniu swoim i tych organizacji apeluję o spotkanie z liderem partii koalicyjnej, rządowej Jarosławem Kaczyńskim. Jestem do dyspozycji i jestem gotowa" – oświadczyła.

Rudzińska-Bluszcz mówiła również, że "blisko trzy tygodnie temu, na poprzednim posiedzeniu komisji, odbyła się szeroka dyskusja i nikt, poza przewodniczącym tej komisji Markiem Astem, nikt z posłów, którzy głosowali za negatywnym zaopiniowaniem mojej kandydatury, nie zadał mi ani jednego pytania, nie wszedł w żadną polemikę z jakąkolwiek z moich wypowiedzi" – mówiła Rudzińska-Bluszcz.

"O powodach negatywnej opinii po pierwszym posiedzeniu komisji dowiedziałam się z mediów, gdy posłowie PiS wypowiadali się, że nie jestem +swoja+" – podkreśliła.

W pierwszym głosowaniu nad kandydaturą Rudzińskiej-Bluszcz wzięło udział 22 posłów. Za pozytywną rekomendacją było dziewięciu posłów, przeciw – trzynastu. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Tym samym komisja negatywnie zaopiniowała wniosek w sprawie powołania na stanowisko RPO Rudzińskiej-Bluszcz.

Jednak już po głosowaniu Michał Szczerba (KO) podniósł, że nie wszyscy posłowie mogli wziąć udział w głosowaniu, bo nie mieli przy sobie tabletów. Dotyczyło to posłów KO Katarzyny Piekarskiej i Arkadiusza Myrchy, a także Anny Marii Żukowskiej z Lewicy.

W rezultacie marszałek Sejmu Elżbieta Witek na wniosek wicemarszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej zadecydowała o reasumpcji głosowania i powtórzeniu go w poniedziałek rano.

Kandydatury na następcę obecnego RPO Adama Bodnara posłowie mogli zgłaszać do 10 sierpnia. Kluby: Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zgłosiły w Sejmie kandydaturę mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz.

W połowie września do TK wpłynął wniosek grupy posłów PiS o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Zgodnie z ustawą o RPO, rzecznik pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika. Obecnie na funkcji RPO pozostaje Adam Bodnar, którego kadencja upłynęła 9 września. Trybunał ma zająć się tym wnioskiem 20 października.