statystyki

Inne kraje też mają wątpliwości dotyczące konwencji stambulskiej [WYWIAD]

autor: Magdalena Cedro, Paulina Nowosielska02.10.2020, 07:45; Aktualizacja: 02.10.2020, 07:48
Jeszcze raz powtórzę: musimy zrozumieć genderowe role kobiet i mężczyzn w społeczeństwie. One kreują zależności i układ sił na korzyść męskiego sprawcy, a nie żeńskiej ofiary.

Jeszcze raz powtórzę: musimy zrozumieć genderowe role kobiet i mężczyzn w społeczeństwie. One kreują zależności i układ sił na korzyść męskiego sprawcy, a nie żeńskiej ofiary.źródło: ShutterStock

- Konwencja stambulska nie wspomina o jakiejkolwiek wizji rodziny. A już z pewnością nie forsuje jednej kosztem drugiej. Główne założenie jest takie, by wszyscy byli w domu bezpieczni - mówi w rozmowie z DGP Johanna Nelles członkini GREVIO (Group of Experts on Action against Violence against Women and Domestic Violence), ciała monitorującego wdrażanie konwencji stambulskiej w Radzie Europy.

Sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić mówiła niedawno, że nieporozumienia, jakie pojawiły się wokół konwencji stambulskiej, trzeba szybko wyjaśnić za pomocą konstruktywnego dialogu. Czy to właśnie robiła pani w Polsce?

Nasza wizyta koncentruje się na prawnych aspektach implementacji konwencji. Mogę tylko odnieść się do tego, czego do tej pory dowiedziałam się na temat trwającej w Polsce dyskusji. Jej osią wydaje się być obawa, że konwencja zawiera rozwiązania, które mogą stanowić zagrożenie dla tradycyjnego modelu rodziny. Prawdę mówiąc, podobne argumenty słyszę od miesięcy z różnych krajów.

Czyli nie są to tylko polskie obawy?

Zdecydowanie nie, co tylko pokazuje, jak wielkie jest niezrozumienie dla konwencji stambulskiej. W żadnym artykule, w żadnym zapisie nie wspomina ona o jakiejkolwiek wizji rodziny. A już z pewnością nie forsuje jednej kosztem drugiej. Główne założenie konwencji jest takie, by wszyscy byli przede wszystkim w domu bezpieczni. Bez względu na to, o jakiej rodzinie mówimy: małżeństwie czy związku nieformalnym, rodzinie wielodzietnej czy bezdzietnej. Nie dyskryminujemy nikogo. Nadrzędnym celem jest ochrona jednostek.

Marcin Romanowski, wiceminister w resorcie sprawiedliwości, nazwał konwencję „genderowym bełkotem”. Te słowa są pani zdaniem właśnie efektem nieporozumienia?

Wiem, że dokument zawiera kontrowersyjne dla części polskich polityków określenie „gender”. Ale nie jest przypadkiem, że pada właśnie to słowo, a nie „seks”, które odnosi się do płci rozumianej wyłącznie biologicznie. Żeby zrozumieć różnice, trzeba odnieść się do studiów nad płcią w szerszym kontekście, społecznym i kulturowym. Mowa w nich o stereotypach, rolach przypisywanych kobietom i mężczyznom, oczekiwaniach społecznych związanych z płcią, zachowaniach akceptowanych i nie. To wszystko prowadzi do wniosku, że kobiety doświadczają przemocy właśnie ze względu na fakt, że są kobietami. Płeć jest czynnikiem ryzyka, przyczyną nierównego traktowania.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • abcd(2020-10-02 09:20) Zgłoś naruszenie 240

  "Zepsute państwo mnoży ustawy." Tacyt Wyrzucić zbędne prawo do kosza.

  Odpowiedz
 • Polka(2020-10-02 17:36) Zgłoś naruszenie 1111

  Konwencja Stambulska podoba mi sie. Przestudiowalam ja kilka razy w roznych okresach czasu. Polska ratyfikowala ja w 2015 r. i b. dobrze zrobila. Jestem przeciwna jej wypowiedzeniu. Konwencja powstala w 2011 r. w czasie, gdy w Watykanie obowiazywal jeszcze przepis mowiacy o tym , ze seks mozna uprawiac z 12-latkiem /z dwunastolatkiem/. W 2013 r. papiez Franciszek podniosl te granice do 18 lat.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • o to chodzi(2020-10-02 15:04) Zgłoś naruszenie 915

  Katoprawacy potrzebują ręcznych argumentów wobec dzieci i kobiet. Nie ma innej drogi dla głupców jak siła zmuszenie do milczenia i robienia innym tego co im potrzebne. Słabsi mają pracować więcej niż silni a głupi i otrzymywać mniej pieniędzy za więcej wartościową prace. Tako rzecze bóg, kapłani, Krowin Mike i oczywiści Zbyszek, Czarnek. Episkopat - wpisać resztę sadystów, alfonsów i nierobów /ale nie dotyczy to kobiet z ich rodu - tym samicom dobre wynagrodzenie się należy/.

  Odpowiedz
 • ppu(2020-10-02 10:45) Zgłoś naruszenie 83

  Jedna osoba pozycjonuje jednym machnięciem poglądy z wielu państw.Pogratulować redakcji wyboru osoby i tematyki(chyba zdecydowanych aż do bólu ziobrystów).

  Odpowiedz
 • qwerty(2020-10-02 12:44) Zgłoś naruszenie 714

  Te inne kraje mające wątpliwości co do konwencji to rozumiem, że: Węgry, Białoruś i Korea Północna?

  Odpowiedz
 • ag(2020-10-03 03:01) Zgłoś naruszenie 45

  ....ciekawe że tylko debatuje się nad prawami i przywilejami bab.......a facetów się dyskryminuje....gdzie tu logika i demokracja.....jeszcze trochę to faceci będą musieli pytać baby czy mogą oddychać......demokracja to system pantoflarzy....

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane