statystyki

Pracujący więzień z uprawnieniem do sądu cywilnego

autor: Paulina Szewioła30.09.2020, 08:01; Aktualizacja: 30.09.2020, 08:19
SN wskazał, że każdy może wytoczyć powództwo, jakie uzna za słuszne (w granicach prawa) i sąd powszechny powinien je rozpatrzeć. Dopiero proces ma na celu ustalenie istnienia stosunku prawnego.

SN wskazał, że każdy może wytoczyć powództwo, jakie uzna za słuszne (w granicach prawa) i sąd powszechny powinien je rozpatrzeć. Dopiero proces ma na celu ustalenie istnienia stosunku prawnego.źródło: ShutterStock

Roszczenie o ustalenie stosunku pracy i wynikające z niego kwestie wynagrodzenia należą do kategorii spraw cywilnych ‒ wskazał Sąd Najwyższy.

Pytanie prawne, którym zajmował się SN, zapadło na kanwie sprawy więźnia (M.H.), który został skierowany do nieodpłatnej pracy w charakterze pracownika gospodarczego. M.H. przerwał zatrudnienie, bo został przeniesiony do innej jednostki penitencjarnej.

Wystąpił jednak z pozwem przeciwko dyrektorowi zakładu karnego. Domagał się w nim ustalenia stosunku pracy oraz zasądzenia wynagrodzenia.

Sąd rejonowy pozew odrzucił, uznając, że droga sądowa była w tym przypadku niedopuszczalna. Przypadek M.H. nie ma bowiem charakteru sprawy cywilnej. Podkreślił, że powód świadczył pracę nie na podstawie umowy, lecz jednostronnej decyzji administracyjnej.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane