Podjęliśmy decyzję dotyczącą znaczącego umocnienia bezpieczeństwa policjantów - przekazał w środę premier Mateusz Morawiecki. Z kolei szef MSWiA zadeklarował, że do końca miesiąca przedstawi premierowi projekt zaostrzający kary za przestępstwa przeciw funkcjonariuszom.

W środę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się konferencja prasowa, w której udział wziął premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Konferencja związana była z atakiem dwóch mężczyzn na funkcjonariuszy policji, do którego doszło w sobotę wieczorem w jednej z miejscowości na terenie gminy Jaworzyna Śląska.

Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że doszło do "bardzo niedobrego i absolutnie nieakceptowalnego zajścia". "Wydawałoby się, że to zwyczajne wezwanie policji do pewnej sytuacji, okoliczności, która tego wymagała. Widzieliśmy tutaj brutalne pobicie policjantów przez uczestników tego zajścia" - powiedział premier.

Morawiecki poinformował, że dzisiaj policja polska cieszy się zaufaniem aż 80 proc. społeczeństwa. "Razem z panem ministrem podjęliśmy decyzję znaczącego umocnienia bezpieczeństwa również policjantów. Oni powinni być pewni, że takie sytuacje jak ta, którą widzieliśmy tutaj na filmiku, nie mogą mieć miejsca, że państwo polskie za nimi stoi" - mówił Morawiecki.

Zaznaczył, że wszyscy obywatele są wdzięczni policjantom za służbę. "A my, po naszej stronie, po stronie rządu, zrobimy wszystko, aby wasze bezpieczeństwo jeszcze dalej umocnić" - powiedział.

Z kolei szef MSWiA Mariusz Kamiński zadeklarował, że każdy funkcjonariusz, który dozna obrażeń w związku z wykonywaną służbą, zostanie otoczony troską i pomocą zarówno swoich przełożonych, jak i MSWiA. Zapowiedział także nagrody dla policjantów za odwagę i profesjonalizm w swych interwencjach.

W ocenie ministra spraw wewnętrznych i administracji potrzebne są także rozwiązania systemowe. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami minister zapowiedział zaostrzenie kar za przestępczość przeciwko funkcjonariuszom, czyli naruszanie ich nietykalności, czynną napaść i znieważenia.

"Deklaruję, że do końca miesiąca przedstawię panu premierowi projekt nowelizacji przepisów w tym zakresie, podwyższający kary za te przestępstwa" - powiedział Kamiński.

Ponadto celem projektu będzie wprowadzenie obligatoryjnego dla sądu orzeczenia dodatkowej kary finansowej w wypadku stwierdzenia tego typu przestępstwa. "Dotkliwej kary finansowej, która będzie odstraszała potencjalnych przestępców" - podkreślił.

Kamiński przedstawił również dane mówiące o przestępstwach wobec funkcjonariuszy z lat 2015-2020. Ta statystyka - w jego ocenie - jest porażająca.

Jak powiedział, w ciągu tych lat doszło do ok. 20 tys. przypadków naruszenia nietykalności osobistej funkcjonariuszy. "Jeżeli chodzi o czynną napaść na funkcjonariusza, mieliśmy około 1,5 tys. przestępstw, a jeżeli chodzi o znieważenie funkcjonariusza mieliśmy ok. 50 tys. przestępstw" - podkreślił Kamiński. Przypomniał przy tym, że w policji służyło ok. 100 tys. mundurowych.

Natomiast Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk podczas środowej konferencji podziękował premierowi i szefowi MSWiA za planowane nowe rozwiązanie prawne.

Komendant Główny Policji zaapelował także do wszystkich, "którzy na bazie fragmentarycznych, często spreparowanych materiałów, wydają osądy i negują działania polskiej policji w imię partykularnego interesu". "Nie wolno nam tego robić. Policjanci to są fantastyczni ludzie, którzy zakładają granatowe mundury po to, aby z narażeniem życia i zdrowia zapewniać codziennie poczucie bezpieczeństwa" - podkreślił.

Zdaniem generała "w skali roku notujemy tysiące bezpośrednich ataków na policjantów, tysiące przypadków znieważenia funkcjonariuszy polskiej policji, tysiące zagrożeń funkcjonariuszy, którzy pełnią codzienną służbę". "Funkcjonariusze polskiej policji są na to przygotowani" - dodał Szymczyk.