Kto odpowiada za odmowę obsługi klienta bez maseczki: Ekspedientka czy jej szef?

autor: Paulina Nowosielska03.09.2020, 09:30; Aktualizacja: 03.09.2020, 11:24
Maksymalna przewidziana grzywna to 5 tys. zł.

Maksymalna przewidziana grzywna to 5 tys. zł.źródło: ShutterStock

- Był zapis o możliwości odmowy założenia maseczki. Potem zniknął - Dominik Czeszkiewicz, sędzia Sądu Rejonowego w Suwałkach.

16 września będzie badał pan sprawę ekspedientki, która zwróciła uwagę klientce, że nie ma maseczki. Zawiadomienie policji nie dotyczy jednak pracownicy, a tej drugiej kobiety. Jak to możliwe?

Sprawa toczy się z art. 135 kodeksu wykroczeń, który mówi: Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny.

Ale tu uzasadniona przyczyna była: na każdym sklepie są dziś plakaty z prośbą o zakrywanie nosa i ust, dla wspólnego dobra. O tym mówi też Ministerstwo Zdrowia.

Z zebranej dokumentacji wynika, że klientka chciała zrobić zakupy. Została jej zwrócona uwaga, że nie ma maseczki. Kobieta tłumaczyła ponoć, że nie nosi jej ze względów zdrowotnych i nie musi się z tego powodu tłumaczyć. Doszło do wymiany zdań. Kobieta pojechała na komisariat. Policja na podstawie jej zeznań napisała zawiadomienie o wykroczeniu i skierowała sprawę do sądu.

Do tej pory policja karała obywateli za brak maseczek. Skąd ta zmiana?


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (26)

 • Urszula1153(2020-09-03 11:00) Zgłoś naruszenie 3118

  Jeśli w komunikacji miejskiej puszczają przez głośniki przypomnienie o zakrywaniu nosa i ust, to chyba nie jest to wymysł dyrekcji MPK. Tak samo w sklepach, nie jest to wymysł ekspedientki, ani kierownika danego sklepu.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • planTVdemia(2020-09-03 11:35) Zgłoś naruszenie 6530

  Ileż można słuchać o tych szmatkach? Co my islamiści jesteśmy, że mamy się maskować? Puknijcie się w głowę, ta maska PRZED NICZYM nie chroni oprócz czepialstwa policji i sanepidu oraz rozhisteryzowanych sprzedawców. A media to już zdurniały na całego!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Czyli maseczki są zbędne(2020-09-03 12:05) Zgłoś naruszenie 2613

  To ruszam do sklepu bez maski i jak co od razu dzwonię po policję jak będą coś stękać

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Dno(2020-09-03 12:22) Zgłoś naruszenie 1780

  Wogóle co to za zachowanie idąc bez maseczki tam gdzie ludzie, takie zachiwania trzeba elimnować, to jest jawne zarazanie ludzi, przestepstwo, nie stosowanie dystansu spolecznego, to jest atak na wolnosc czlowieka i tym samym mozliwisc zakazenia. Dno moralne i spoleczne tych ludzi

  Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
 • John(2020-09-03 13:40) Zgłoś naruszenie 456

  Na początku tej pseudo pandemii Szumowski wyraźnie kpił z noszenia kagańców, mówiąc z rubasznym uśmiechem, a gdzie ci ludzie noszą te maseczki na rękach? A w myślach podążał za stwierdzeniem, czy na du.ie, ale prowadzący redaktor stwierdził, że na ustach. Przestańmy róbcić z siebie idiotów, tu chodzi o handel korona-gadżetami i późniejszy lewy biznes ministra zdrowia.

  Odpowiedz
 • As(2020-09-03 14:18) Zgłoś naruszenie 3212

  Do czasu zniesienia bezprawnego zakazu noszenia masek wogole nie chodzę do sklepów, zobaczymy jak długo wytrzymają handlowcy bez klientów, zakupy robię na ryneczku albo przez internet

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Koleś(2020-09-03 15:23) Zgłoś naruszenie 917

  Z tego artykułu jasno wynika, że w POLICJI - to już przestali myśleć. Po co nam taka Policja, która nie myśli co robi ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • cd(2020-09-04 12:20) Zgłoś naruszenie 240

  Jeżeli odmowa obsługi takiego klienta jest karalna, to wniosek jest prosty. Obsługiwać wszystkich jak leci i mieć przepisy, wiadomo gdzie...

  Odpowiedz
 • hsrtgdfvc (2020-09-04 20:42) Zgłoś naruszenie 1613

  Co jest winna sprzedawczyni? Masz gdzieś szmatki? Zamawiaj przez internet lub zorganizuj własny sklep. Odwal się od pracowników.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jghjgghg(2020-09-05 00:36) Zgłoś naruszenie 144

  Bezmozgi maseczkowe i jeszcze swoje urojenia chca narzucac innym. Jak by wam ktos zamiast mowienia “Dzien dobry” kazal szczekac, to bez problemu byscie tak robili...

  Odpowiedz
 • smutne to.(2020-09-05 08:38) Zgłoś naruszenie 22

  Każdy z nas powinien być uprzejmy wobec innych . A tak mamy wulgaryzm, stosowany głownie przez osoby młode ( wychowane na zasadzie "ja", "moje") . Spotyka się na zabiegach w sanatorium pielęgniarki które na korytarzu widząc osoby siedzące w maseczkach zakryte usta na cały głos jak z głośnika . Zamknijcie nosy jak ryje . I takie dwie trzy osoby niech pracują i tak się zachowują. Mowa jest o całym personelu. A naprawdę inni są mili uprzejmi i pracowici. I w każdej chwili grożą im zwolnienia . A taki typ z kolesiostwa ma wszystko w nosie. A my słyszymy i milczymy. A w KOSCIOŁACH bez przerwy modlą się za całą służbę zdrowia. Pomódlcie się o nas wszystkich, bo dobrze nie jest. W innych zawodach ludzie ciężko pracują , dostarczając nocami głównie żywność do miast ( kierowcy) . Na każdym kroku straszeni mandatami i zabraniem uprawnień. To cisza.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane