statystyki

Paterek Von Sperling: Sądowe wezwania z brakami [OPINIA]

autor: Andrzej Paterek Von Sperling27.08.2020, 18:00
Pominięcie w wezwaniu sądowym treści pouczenia o art. 92 ust. 4 u.k.s.c. daje wezwanym przez okres 3 lat uprawnienie do żądania przyznania i wypłaty na ich rzecz wskazanych należności.

Pominięcie w wezwaniu sądowym treści pouczenia o art. 92 ust. 4 u.k.s.c. daje wezwanym przez okres 3 lat uprawnienie do żądania przyznania i wypłaty na ich rzecz wskazanych należności.źródło: ShutterStock

Sądy, doręczając wezwania do udziału w czynnościach sądowych, powinny pouczyć adresatów o dopuszczalności, warunkach, terminie i sposobie złożenia wniosku o zwrot kosztów wywołanych koniecznością realizacji tych wezwań. Co do zasady wniosek o przyznanie wynagrodzenia oraz o zwrot kosztów podróży, wydatków i utraconego zarobku należnych świadkowi, biegłemu lub tłumaczowi, a także stronom lub osobom trzecim uprawnionym do otrzymania należności składa się ustnie do protokołu podczas czynności sądu (np. na rozprawie) lub na piśmie. Zgodnie z art. 92 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t.j. Dz.U. z 2010 r., nr 90, poz. 594 ze zm.; dalej: u.k.s.c) wniosek pisemny składa się w terminie 3 dni od dnia zakończenia czynności z udziałem uprawnionego do należności. 

Nieprawdziwe jest jednak powszechnie panujące przekonanie o tym, że wniosku pisemnego nie wolno składać również i po tym terminie. W praktyce wszystko zależy od treści pouczenia zamieszczonego na blankiecie wezwania.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane