statystyki

NSA: Wyceny nieruchomości mogą być różne w zależności od celu

autor: Michał Culepa18.08.2020, 07:54; Aktualizacja: 18.08.2020, 07:54
Zdaniem NSA chybiony jest też argument, że inna wartość została przyjęta przy ustalaniu opłaty adiacenckiej, a inna przy wycenie działki przejętej pod budowę drogi publicznej.

Zdaniem NSA chybiony jest też argument, że inna wartość została przyjęta przy ustalaniu opłaty adiacenckiej, a inna przy wycenie działki przejętej pod budowę drogi publicznej.źródło: ShutterStock

Skarżący wycenę nieruchomości przejętej na cele publiczne powinien przedstawić dowody, w szczególności nową wycenę lub operat szacunkowy. Wcześniejsza wycena działki dla innych celów (np. opłaty adiacenckiej) może nie mieć znaczenia – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła ustalenia wartości nieruchomości wywłaszczonej w związku z budową drogi publicznej. Właściciele nie zgadzali się z jej wyceną. Po postępowaniu wywłaszczeniowym wartość działki oszacowano na 53 tys. zł (ok. 28 zł za 1 mkw.). Właściciele twierdzili, że wycena rzeczoznawcy była nieadekwatna do wartości rynkowej działki.

Ich zdaniem rzeczoznawca, przyjmując przy sporządzaniu operatu szacunkowego wartość działki na zasadzie porównawczej, nie zastosował prawidłowo rozporządzenia w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego (Dz.U. z 2004 r. nr 207, poz. 2109 ze zm.).


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • RM(2020-08-19 13:19) Zgłoś naruszenie 20

    Jest dokładnie tak jak Pan myśli, wartość tej samej nieruchomości określona nawet przez tego samego rzeczoznawcę w tym samym czasie może być różna w zależności od celu wyceny. Wynika to z przepisów, które mają zastosowanie do danego celu wyceny i one nakazują sposób wyceny

    Odpowiedz
  • Gość(2020-08-18 12:26) Zgłoś naruszenie 20

    Czy dobrze rozumiem: wycena tej samej nieruchomości dla celu opłaty adiacenckiej, którą płaci obywatel może być wyższa niż dla celu odszkodowania za wywłaszczenie, które obywatel otrzyma? To chyba jakiś błąd. redakcja wyjaśni szczegóły, bo artykuł zakodowany i niejasny.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane