statystyki

Rodzic uprowadzonego dziecka sam nie złoży skargi do SN

autor: Michał Culepa05.08.2020, 17:00
Źródłem problemu, z jakim niedawno zmierzył się Sąd Najwyższy, była skarga kasacyjna pewnej Polki

Źródłem problemu, z jakim niedawno zmierzył się Sąd Najwyższy, była skarga kasacyjna pewnej Polkiźródło: ShutterStock

W sprawach o uprowadzenie dziecka za granicę, rozpatrywanych na podstawie konwencji haskiej z 1980 r., skargi kasacyjnej nie może złożyć pełnomocnik prawny rodzica lub opiekuna pozbawionego dziecka.

Prawo to przysługuje wyłącznie prokuratorowi generalnemu, rzecznikowi praw dziecka lub rzecznikowi praw obywatelskich i do tych instytucji poszkodowani ojcowie, matki lub opiekunowie muszą kierować swoje wnioski o zaskarżenie orzeczeń sądowych do SN.

Źródłem problemu, z jakim niedawno zmierzył się Sąd Najwyższy, była skarga kasacyjna pewnej Polki. Kobieta na stałe mieszkała w Danii, podobnie jak jej były partner i ich wspólna małoletnia córeczka. Gdy pewnego razu odwiedziła wraz z dziewczynką rodzinne strony, mężczyzna przyjechał za nią, odebrał jej dziecko i wrócił do Danii. W tej sytuacji matka złożyła do sądu w Polsce wniosek o nakazanie powrotu córki, zgodnie z przepisami konwencji haskiej z 1980 r. dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę. Wniosek ten początkowo oddalono, ale sąd II instancji zmienił orzeczenie zgodnie z wnioskiem matki. Mimo to adwokat kobiety wniósł w jej imieniu (jako strony) skargę kasacyjną do SN, motywując to faktyczną niemożnością wykonania postanowienia o powrocie córki do matki (ojciec wskazał bowiem, że w istocie wrócił do kraju stałego zamieszkania dziecka).


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • jul(2020-08-26 08:22) Zgłoś naruszenie 00

    cha, cha a pan zbyszek jak ma się rozdwoić, żeby siedzieć pod każdym łóżkiem kilku warchołów ma ale to za mało dotrudnić

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane