Koronawirus zmienił prawniczą praktykę. Jak skutecznie pracować w warunkach zarazy?

autor: Jan Żerański25.07.2020, 07:00
Wirus wpływa także na naturę przestępstw, jakie są popełniane. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że wyzwaniem dla wymiaru sprawiedliwości stanie się przemoc domowa. Jej zdaniem lockdown sprawił, że globalnie może być ponad 30 mln nowych przypadków.

Wirus wpływa także na naturę przestępstw, jakie są popełniane. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że wyzwaniem dla wymiaru sprawiedliwości stanie się przemoc domowa. Jej zdaniem lockdown sprawił, że globalnie może być ponad 30 mln nowych przypadków.źródło: ShutterStock

Na całym świecie sądy, prokuratury i pełnomocnicy, stanęli przed dużym wyzwaniem nie tylko organizacyjnym, lecz także etycznym.

C hyba najbardziej jaskrawym przykładem funkcjonowania wymiaru sądownictwa w czasie epidemii jest Singapur. W tym niewielkim państwie-mieście na Dalekim Wschodzie pandemia spowodowała, że sędziowie zaczęli wydawać wyroki za pomocą aplikacji służącej do wideokonferencji – Zoom. Także w sprawach najcięższych kategorii. Pewnego mężczyznę za handel narkotykami skazano na karę śmierci. Wyrok wydano on-line.

Aplikacje nie do wszystkiego

Wydawanie wyroków w tak poważnych sprawach za pomocą aplikacji wzbudza bardzo duże kontrowersje. Doktor Kamil Mamak, ekspert specjalizujący się w prawie karnym i nowych technologiach, autor popularnego prawniczego bloga Criminalfuture.com, zastanawia się nad etycznymi aspektami stosowania takich technologii.

– Nie wiem, czy powinno się wykorzystywać Zooma do wszystkich postępowań – mówi wprost. – Uważam, że jest to mocno nieetyczne. Tak poważna decyzja powinna być według mnie ogłoszona twarzą w twarz, aby uszanować godność osoby, która została skazana, ale także z tego względu, że dla sędziego to może być łatwiejsza decyzja, gdy nie ma przed sobą osoby, którą sądzi – dodaje.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • do ulan(2020-07-25 10:48) Zgłoś naruszenie 121

  Szkoda gadać oni są niereformowalni, czasy się zmieniają, ludzie się zmieniają, prawa jest coraz więcej, coraz szybciej się zmienia, a oni dalej kształcą tymi samymi metodami, z tych samych obszarów, każą pisać egzaminy, gdzie wkuwać każą na pamięć teksty prawa, które za rok będzie już inne, a po 5 latach będzie wspomnieniem. Tworzą co rok "specjalistów" wyłącznie z tych samych gałęzi prawa - karne, cywilne, administracyjne. Także szkoda zachodu, o masz tu eksperta dr prawa i "specjalistę" nowych technologii, co by sieci nie zrobił, ani prostego programu nie napisał i taki będzie się wypowiadał... to jest tragedia.

  Odpowiedz
 • Ulan(2020-07-25 10:01) Zgłoś naruszenie 120

  Patologią tego systemu tzw. "ochrony prawnej" jest konserwatyzm. Ten system jest niereformowalny, bo ludzie, którzy go tworzą przyzwyczajeni są do szeregu przesądów i nie potrafią zrozumieć, że cokolwiek może działać inaczej.

  Odpowiedz
 • edu pl(2020-07-26 16:14) Zgłoś naruszenie 30

  Etyka... To jest takie coś, jak potwór z Loch Ness. Niby każdy wie co to jest, a w rzeczywistym świecie nie istnieje. Rynek jest tak zapełniony, że tym roku już trzech radców prawnych próbowało nieetycznie wygryźć mnie z obsług prawnych. Ciekawe, co będzie dalej?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane