statystyki

Obowiązek humanitarnego traktowania ma dotyczyć hodowli zwierząt przeznaczonych do wykorzystania w celach naukowych

autor: Paulina Szewioła09.07.2020, 09:45; Aktualizacja: 09.07.2020, 09:47
Skorygowana zostanie również kwestia stosowania wczesnego i humanitarnego zakończenia procedury, ponieważ obecne brzmienie przepisu nie gwarantuje, że uśmiercenie zostanie zastosowane rzeczywiście jak najwcześniej, aby można było zapobiec zbędnemu bólowi i cierpieniu zwierzęcia, przy jednoczesnym spełnieniu celów badania.

Skorygowana zostanie również kwestia stosowania wczesnego i humanitarnego zakończenia procedury, ponieważ obecne brzmienie przepisu nie gwarantuje, że uśmiercenie zostanie zastosowane rzeczywiście jak najwcześniej, aby można było zapobiec zbędnemu bólowi i cierpieniu zwierzęcia, przy jednoczesnym spełnieniu celów badania.źródło: ShutterStock

Zwierzęta doświadczalne mają być lepiej chronione. Taka zmiana znalazła się w założeniach do projektu ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1392) przygotowanych przez resort nauki.

To konsekwencja zainicjowanego przez Komisję Europejską (KE) postępowania formalnego wobec Polski dotyczącego nieprawidłowej transpozycji do prawa krajowego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/63/UE z 22 września 2010 r. w sprawie ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych. KE sprawdziła bowiem kwestię implementacji tych regulacji do polskiego prawa i skierowała do naszych władz wezwanie do usunięcia uchybień.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane