Wycofanie akcji z rynku nie krzywdzi akcjonariuszy

autor: Szymon Cydzik01.07.2020, 18:00
Skład trzech sędziów Sądu Najwyższego uznał, że nie ma podstaw do podjęcia uchwały rozstrzygającej zagadnienie prawne, gdyż pytanie zostało źle zadane. Dotyczyło ono bowiem warunków podjęcia uchwały, a nie możliwości jej unieważnienia, co było przedmiotem sprawy.

Skład trzech sędziów Sądu Najwyższego uznał, że nie ma podstaw do podjęcia uchwały rozstrzygającej zagadnienie prawne, gdyż pytanie zostało źle zadane. Dotyczyło ono bowiem warunków podjęcia uchwały, a nie możliwości jej unieważnienia, co było przedmiotem sprawy.źródło: ShutterStock

Nie ma podstaw, by stosować analogię z przepisów o zniesieniu dematerializacji akcji przy przeniesieniu ich z rynku głównego na alternatywny – uznał Sąd Najwyższy.

Pewna spółka z Krakowa podjęła uchwałę o wycofaniu swoich akcji z rynku regulowanego i przeniesieniu ich na NewConnect. Kilku akcjonariuszy wniosło o stwierdzenie nieważności tej uchwały, uznając, że jest dla nich krzywdząca. Uważali, że akcjonariusze wnioskujący o tę uchwałę powinni, zgodnie z art. 91 ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 623), wezwać ich do sprzedania akcji. Problem w tym, że przepis ten odnosi się do utraty przez spółkę charakteru publicznego, kiedy następuje ponowna materializacja jej akcji.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane