statystyki

Wbrew wytycznym GIS w przedszkolach odbędą się wybory

autor: Artur Radwan25.06.2020, 06:00; Aktualizacja: 25.06.2020, 07:48
Zakończenie roku szkolnego przewidziane jest na najbliższy piątek, a dwa dni później ma się odbyć I tura wyborów prezydenta RP.

Zakończenie roku szkolnego przewidziane jest na najbliższy piątek, a dwa dni później ma się odbyć I tura wyborów prezydenta RP.źródło: ShutterStock

Samorządowcy wybierają przedszkola na lokale wyborcze, nie zważając, że do tych placówek uczęszczają dzieci. W tym samym czasie szkoły bez uczniów stoją puste.

Zakończenie roku szkolnego przewidziane jest na najbliższy piątek, a dwa dni później ma się odbyć I tura wyborów prezydenta RP. Radni w tym celu przyjmowali uchwały o lokalizacji obwodowych komisji wyborczych. Większość z nich wybrała te same lokalizacje, które były w poprzednich wyborach – czy to parlamentarnych, czy też samorządowych. Przeciwko takim rozwiązaniom zaprotestowali jednak dyrektorzy przedszkoli. Są one placówkami tzw. nieferyjnymi i formalnie powinny funkcjonować, z niewielkimi przerwami, przez 12 miesięcy w roku.

– Moi klienci skarżą się, że na lokale wyborcze zostały wytypowane ich przedszkola, a nie szkoły, które znajdują się w pobliżu. I przypominają, że w poprzednich wyborach dzieci wchodziły do placówki przez kuchnię, bo jeszcze trwało liczenie głosów. Nie może być tak, że 100 m dalej od wciąż funkcjonującego przedszkola stoi pusta szkoła, która mogłaby pełnić funkcję lokalu wyborczego – mówi Beata Patoleta, adwokat, ekspert ds. oświaty.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane