Do Sądu Rejonowego w Iławie wpłynął akt oskarżenia przeciwko dwojgu mieszkańcom powiatu kwidzyńskiego podejrzanym o podrobienie dokumentów, które umożliwiały ponad 760 cudzoziemcom pracę w Polsce - podała we wtorek Warmińsko-Mazurska Straż Graniczna.

Jak poinformowała rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału SG kpt. Mirosława Aleksandrowicz, skierowanie do sądu aktu oskarżenia przeciwko kobiecie i jej partnerowi jest efektem śledztwa prowadzonego od 2016 roku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

Według ustaleń SG, kobieta w porozumieniu ze swoim partnerem podrabiała dokumenty umożliwiające cudzoziemcom pracę w Polsce. Przestępczą działalność prowadzili na terenie woj. warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.

"Para werbowała ludzi w trudnej sytuacji materialnej do założenia fikcyjnych firm. Następnie pozyskiwała dane cudzoziemców i rejestrowała oświadczenia o pracę w powiatowych urzędach pracy i zezwolenia udzielane przez wojewodów" - wyjaśniła Aleksandrowicz.

Jak dodała, podejrzani od października 2015 do marca 2016 roku podrobili dokumenty dla ponad 760 cudzoziemców z krajów Europy wschodniej, m.in. Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Armenii oraz Rosji. Za podrobione dokumenty umożliwiające zatrudnienie pobierali od cudzoziemców: 100 euro za oświadczenie i 200 euro za zezwolenie. Z przestępczej działalności uzyskali korzyść majątkową w kwocie ponad 370 tys. zł.

Według Straży Granicznej kobieta już wcześniej działała w tej branży. Z tego powodu w 2018 r. skierowano przeciwko niej akt oskarżania, również do sądu w Iławie.

"Zamiast oczekiwać na wyrok, zmieniła lokalizację i wspólnie z partnerem dalej prowadziła nielegalną działalność" - powiedziała rzeczniczka.

Funkcjonariusze z warmińsko-mazurskiego oddziału SG ustalili, że wówczas z przestępczego procederu kobieta uzyskała korzyść majątkową w kwocie około 270 tys. zł i zorganizowała nielegalną migrację dla ponad 1,6 tys. cudzoziemców, m.in. Ukrainy, Uzbekistanu, Białorusi, Azerbejdżanu, Gruzji, Tadżykistanu i Mołdawii.

Organizatorom przestępczej działalności grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.