Przepychanki jak w Sejmie, czyli o wyborze I prezesa SN

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.05.2020, 13:36; Aktualizacja: 12.05.2020, 14:55
Trzeci dzień obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego

Trzeci dzień obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższegoźródło: PAP
autor zdjęcia: Tomasz Gzell

Jeśli nie można się porozumieć nawet w sprawie wyboru komisji skrutacyjnej, to jak będzie wyglądała praca sądu pod nowym kierownictwem?

K iedy stało się już jasne, że system się domyka, że rządzący dopną w końcu swego i uda im się wprowadzić własne porządki w Sądzie Najwyższym, myślałam, że mimo wszystko proces erozji kolejnego konstytucyjnego organu będzie przebiegał w innym stylu, niż to się odbyło w przypadku Trybunału Konstytucyjnego czy Krajowej Rady Sądownictwa. Wydarzenia ostatnich dni pokazały mi jednak, że mogę się mylić.

Dziś, po trzydniowej przerwie, ma wznowić obrady Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego. Zostało ono zwołane w celu wyboru pięciu kandydatów na urząd I prezesa SN. Zgromadzenie rozpoczęło się w piątek i z przerwami trwało do sobotniego wieczoru. Najpierw spierano się o porządek obrad. Później o sposób wyłonienia komisji skrutacyjnej, której zadaniem będzie policzenie głosów oddanych na kandydatów na urząd I prezesa. I tu sędziowie SN utknęli. Nie udało się bowiem osiągnąć konsensusu nawet w tej kwestii. Docierające do opinii publicznej strzępy informacji bardzo często przynosiły sprzeczne sygnały. Ci, którzy kibicują sędziom z nowego rozdania, twierdzili, że stara gwardia w SN celowo stosuje obstrukcję wyboru kandydatów na I prezesa SN. Zwolennicy starego porządku jako winnego całej sytuacji wskazywali przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • mama(2020-05-13 07:44) Zgłoś naruszenie 00

  w Polsce NIGDY !!!! > rządzący , nie poradzą sobie z sędziami i lekarzami ,gdyż przez dziesięciolecia, byli głaskani,hołubieni,gloryfikowani.... - cóż , teraz mentalności i roszczeń się nie ukróci....

  Odpowiedz
 • czytelnik(2020-05-12 17:42) Zgłoś naruszenie 30

  te kryszkiewicz a dlaczego sędzina matrona nie wie co to kółko, wytłumacz proszę

  Odpowiedz
 • fakty(2020-05-12 16:26) Zgłoś naruszenie 103

  kwiczą **** rozpasane od koryta odrywane, kwi, kwi, kwi, kwi, kwi

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane